Rally2.com rally video videa sprint crash foto fotografie

  
Info
ISSN: 1213-9173
Vydává:
Rallysport Příluky
Šéfredaktor:
Ing. Pavel Zvonek
Vedoucí týmu:
Štěpán Forman
Doporučujeme
Nyní naše stránky prohlížejí 18 host(é) a 0 uživatel(é).


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde.



  
Barum rally
nejen 2008
eShop.Rally2.com
internetový obchod

 
MČR - rally

Alesgute na Barum rally, aneb co se událo ve Zlíně
Posláno Čtvrtek, 11 Září 2003 @ 01:16:54  Vytisknout  Poslat článek známým
Autor článku: Aleš Holakovský


33. Barum Rally Zlín
28.- 31. srpna 2003, Zlín
Podnik ME 2003 (koef. 20), 5. podnik McTree Rally Championship - MMČR Rally 2003


Před startem "barumky" byla položena obligátní otázka, zda bude dosažen magický počet účasti dvaceti vozů WRC v rámci českého mistrovství. To se nestalo, šešlo se jich nakonec "pouze" 18, tedy o jeden méně než na Bohemii (pro zajímavost Barum Rally 2002 15 WRC, 2001 13, 2000 4, 1999 0.) Zatímo loni zde měli čeští fanoušci možnost poprvé obdivovat na vlastní oči Peugeoty 206 WRC, letos se jich ve Zlíně šešlo šest, což je počet jinak odpovídající spíše mistrovství světa. Přijeli s nimi především letošní dva rivalové v boji o evropský primát Miguel Campos a Bruno Thiry, který se tak vrátil na české tratě po dvou letech od svého hřebíkového extempore na Bohemii. Jediný (nejen) z našich, kdo měl netajené ambice s nimi držet krok byl Roman Kresta. Tým Itera po přijela tentokrát po loňském Lesnikovovi reprezentovat posádka Vasin-Schukin s další 206kou. Na startu nakonec tradičně nechyběli ani oba zástupci Polské špičky Kuzaj se svou letošní Imprezou a Kulig, byť ten jenom jako nouzový záskok za zraněného Valouška. Rošády s technikou se děly před soutěží v týmu Styllex Tuning Prosport, když Béreš startuje s Corollou se kterou byl původně přihlášen Enge a ten se posadil za volant Octavie WRC týmu Pro Racing Int., se kterou již měl krátkou zkušenost z Rally Tatry. Ve skupině N byl zajímavostí start veleúspěšného Brita Marka Higginse s novým Subaru Impreza STi.

Již na čtvrtečním shakedownu bylo znát, že Barum Rally je opravdu svátkem rallyové veřejnosti a pořadatelé měli místy co dělat, aby udrželi početné diváky v patřičné vzdálenosti od trati. To se nakonec velmi vyplatilo, protože právě v jednom takovém úseku nedobrzdil Holý a poslal svojí kitovou Felicii do lesa. Ta nevypadala po incidentu s vytrženým kolem i s poloosou vůbec dobře, nicméně posádce byl posunut čas technické přejímky a jeden z favoritů třídy A6 tak mohl odstartovat do soutěže. Do klád, které zůstaly na krajinici po Holého incidentu se ještě opřel Polák Chudobinski s "áčkovou" 206kou XS (přestože měl ještě na technické přejímce problémy se zapalováním, nakonec to byl jeden z nemnoha vozů, kterým se podařilo dojet do cíle). Divácký úklid zmíněných klád přišel vhod Landovi, který do třetice na tomto místě opustil trať a navštívil příkop. Na technické přejímce měl určité zdárně vyřešené problémy se svým vozem ještě Kuzaj a předzávodní trampoty si prožívají i některé ostatní posádky, když například Mr.Cimbuovi rozbíjí za jízdy přední sklo nezajištěná přední kapota a třeba na Zpěvákově Hondě se pracuje až do časného rána.

Slavnostní start ve čtvrtek večer se odehrával v typicky zlínské bouřlivé atmosféře, jenom osobní neúčast Kresty jako by předznamenala jeho budoucí problémy v soutěži. A kdo jej tedy vlastně absolvoval? 127 posádek, z toho 23 zahraničních (pokud nepočítáme "čechoslováky" Béreše a Cserhalmiho) – sedm Polských, po třech z Maďarska a Británie, po dvou z Belgie a Švédska a jedny zástupce mělo Portugalsko, Rusko, Itálie, Francie, Rakousko a Slovensko. Dohromady to dalo 25 vozů třídy A8, 24 N4, 17 A7, 15 A5 a N3, 14 A6, 11 N2, 7 N1. Téměř stoprocentně tak platila příjemná a záviděníhodná úměrnost, že čím silnější třída, tím vyšší počet účastníků.

Páteční první etapa startuje v pravé poledne a zahajuje třídenní boj předních evropských posádek. Má se sice odehrávat na víceméně nepříliš záživných rychlých asfaltech jižně od Zlína, avšak oproti loňsku se zdvojnásobil počet jejích RZ na šest a délkou 63 km je již plnohodnotnou etapou, přestože všichni se shodují (a nakonec se i potvrzuje), že chleba se bude lámat až na tradičních těžkých a dlouhých sobotních erzetách.
Již od RZ 1 se špička začíná hezky postupně po vteřinkách rozvrstvovat, vyhrává jí Kresta, "evropští" kohouti Campos a Thiry na něj ztrácejí jednu a dvě sekundy, od čtvrtého Pecha přes Kuzaje, Kuliga, Tomáše V., Cserhalmiho, Štěpána V., Kopeckého , Engeho, Trinera, Vasina, Trněného, Trojana až po šestnáctého Béreše se seřazují v pravidelných vteřinových rozdílech na prvních pozicích všechna WRCčka, od kterých se to čeká. První eNko Jandík za sebou nechává Arazima o dvě sekundy, stejně jako Arazim doma velmi rychlého Caise se žlutošedým "Mišákem". Mezi ně se tradičně míchají Escorty Chvojkových a Bergera, Mark Higgins je překvapivě v eNkách až desátý. První Zedníkova F2 je 26., favorit Štolfa začíná až 7.místem ve formuli 2 a 37. absolutně.
Na RZ 2 odehrávající se nad Luhačovicemi se začínají dít první události významné pro vývoj soutěže, když Kresta prolétává rovně retardér, značně pošramocuje příď svého Peugeota a je zde až sedmý se ztrátou stejného počtu sekund. Při obou průjezdech je možné si zde všimnout citlivého přístupu k technice u pilotů obou Focusů. V údolí za polovinou RZ je přes cestu nevelký betonový hrb a zatímco všichni WRCčkaři přes něj neohroženě skáčí, Pech a Cserhalmi jej krokem objíždějí trávou. U Pecha budí toto počínání menší rozpaky, protože tím ztrácí minimálně sekundu, což není při nevelkých rozdílech mezi špičkou zrovna málo. Landa a Vančík ještě stačí vyděsit publikum průletem ve velké rychlosti po louce kolem stromu z poněkud jiné strany, než kudy vede trať. Pak již na sebe však veškerou pozornost strhne černý dým, který stoupá z údolí nad cílem rychlostní zkoušky. Stoupá z Poulíkova Mitsubishi, jehož pilot trochu přehnal nájezdovou rychlost do poslední zatáčky před cílem a vůz po silnici doklouzal k příkopu, který jej katapultoval zadkem na betonový sloup. Vzadu jak známo bývá nádrž a tak si všichni oddechli, když posádka stačila vyskočit z vozu dříve, než jej celý beze zbytku zachvátily plameny. Poněkud sarkasticky potom působí reklamní nápis "mrazírny", jehož obrys zůstal po požáru patrný na jednom z blatníků. Pro zbytek startovního pole to znamená, že dostane přidělené časy.

Na RZ 3 nedobržďuje na diváckém levém odbočení nedaleko za starten Tomáš Vojtěch, propadá se do lesa pod úroveň tratě a vyprostí jej až jeřáb. Kresta zde s poškozeným vozem ztrácí na vedoucí duo dalších 14 sekund, celkem je to tedy již dvacet a dalších dvacet dostává na výjezdu ze servisu, kde se oprava vozu poněkud protáhla. Přestože tedy již na následující RZ 4 již opět stačí Camposovi a Thirymu, figuruje až na 8. místě, před ním jsou ještě Pech, Kulig, Kuzaj, Kopecký a zbylý sourozenec z rodu Vojtěchů Štěpán. Za povšimnutí stojí stabilní výkony Engeho, který od začátku pravidelně poráží Trojana i Béreše, který uzavírá pole WRCů zdá se, jako kdyby nemohl najít společnou řeč s Corollou. Jandík "cuká" Arazimovi o 11 sekund, mezi ně se protláčí v souboji starých áčkových aut před Bergera Celica Ottových – ti mají situaci zjednodušenou o to, že po závadě poloosy se se soutěží brzy loučí Chvojkovi, ještě před prvním servisem potkává stejný osud mimo jiné Prokopa s Možným, historiky Odložilíkovi, kteří představili ex-Fialovu Octavii a nakonec jenom o den prodlužuje účinkování své Felicie v soutěži smolař z shakedownu Holý. Na devatenáctou příčku a do čela F2 se protláčí kitového Seata Dušan Kouřil, dvacítku uzavírá stále rychlejší démon našich soutěží Vlček, který je již třetí v eNkách a řada diváků již začíná tipovat, kdy přijde "rozvěs". Nikoliv "rozvěs", ale porucha převodovky zastavuje z dvanáctého místa vyslance východu Vasina.

RZ 5 je první, po které se v desetinkové bitvě uchazečů evropský trům dostane do čela Campos, když rozdíl 0,8 sekundy je po zkoušce je stejný jako před ní, jenomže tentokrát zrcadlově obrácený právě ve prospěch jihoevropana. Soutěž přichází o starší vozy skupiny A na hranici dvacítky, když Otto proráží chladič a Bergera zrazuje technika. Pro vývoj na špici soutěže je však podstatnější to, že Trněný absolvuje valnou část RZ s defektem zadního kola a propadá se tak na poslední místo mezi WRCčky. Snad pod tíhou tohoto dojmu si po vzoru staršího Vojtěcha vybírá ke svému incidentu na RZ 6 další divácky hojně obsazené místo v Pohořelicích a po letu přes obrubník atakuje čelně strom. Není to sice žádná velká rána, nicméně na další pokračování to již není. Jeho havárie není bez příčiny, na tuto RZ totiž po průjezdu prvních třech vozidel začíná padat hustý déšť a rozdíly mezi jednotlivými vozy se tak rázem pohybují v několikanásobcích rozdílů z předešlých zkoušek. Kresta, kterého déšť zastihl napůl, má ztrátu 15 vteřin a ostatní, kteří vodu již schytali naplno, mají odstupy od čtyřiceti vteřin až po dvě minuty…ze špičky se nezadařilo zejména Kuzajovi, přestože ten měl startovat ještě před Krestou (díky jeho penalizaci), tedy relativně za sucha. Výborné časy si zde naopak připisují někteří jezdci z vyššími startovními čísly, kterým trať již stačila oschnout, mezi nimi i Vlček, který se rázem ocitá na čtrnáctém místě absolutně a druhém v eNkách před Arazimem. Kvůli zdravotním problémům s okem krátí zástup WRCček Kulig, zástup Mitsubishi zase Tošovský pro technickou závadu. "Mišáky" však čekají hlavní jatka až při dojezdu první etapy, kdy je šest z nich diskvalifikováno pro nepovolenou úpravu turba – shodou okolností jsou to všechno vesměs ty nejpomalejší z nich, špičce skupiny se nesrovnalosti vyhýbají…
Po páteční etapě tedy pořadí znělo: Campos, Thiry +3, Pech +16, Kresta +58, pátý Kopecký, Kuzaj, Cserhalmi, Triner, Štepán V., desátý Béreš, Enge, Trojan. V soutěži osud dopřál pokračovat 90ti posádkám.

Hlavní otázkou sobotního rána bylo, jak dlouho vydrží vyrovnaný belgicko-portugalský souboj a koho všeho a kdy se podaří dohonit Krestovi, pokud ho nepotká podobně pestrý den na různé důvody časových ztrát jako v pátek. První ranní zkouška Slušovice se ještě nesla v podobném duchu jako ty předešlého dne, když zvítězil Kresta, nicméně Campos a Thiry se s ním vešli do dvou sekund. Pak ovšem přišla první těžká a dlouhá osmadvacetikilometrová zkouška Troják a zdejší rodák začal v souladu se svým ústním prohlášením všechny přesvědčovat, že nic jiného než vítězství jej nezajímá a že se pokusí svoji ztrátu eliminovat. Nadělil zde Thirymu šest, Camposovi deset a Pechovi dokonce 22 sekund. Bruno je o nicotných 0,1 sekundy po třech RZ zpět ve vedení. Turbo začíná zlobit Emila Trinera a než dojede do servisu, je dvanáctý jakožto poslední WRCčkař. Končí trápení stříbrného Meganu Maxi Cavigioliho a nikoliv překvapivě odstupuje Knajzl. Do prudké zatáčky na konci úzkého rychlého štěrkového sjezdu na Trojáku nedobržďuje Karlík a po pádu do rokle a poškození prahu vozu je jasné, že své loňské "vytrvalostní" vítězství ve třídě A7 neobhájí, naopak do vedení F2 se dle očekávání propracovává Štolfa s plzeňskou Almerou Kit Car. Co naopak nikdo neočekává je 13. místo absolutně a vedení Vlčka v eNkách poté, co Jandík nechává na Trojáku půl minuty.

Po servisu se jede na první dvacetikilometrovou Pindulu - i zde se dějí zajímavé věci. Krestova stíhací jízda zde není taková "malina" jak by si asi rád představoval a posílá zde 206ku přes boudu, přichází o zadní křídlo i sklo, nicméně rychle spěchá dále. Až přespříliš, protože zde ještě navštěvuje v lese příkop. I přes tato dobrodružství má v cíli Pinduly jenom sedmnáctivteřinovou ztrátu na vítězného Thiryho a třetí čas, nicméně jeho stíhací jízda může začít znovu. Vůbec se nezadařilo ani Camposovi, který je tu pátý a na Thiryho rázem ztrácí dosud nebývalých 22 sekund. Převodovka zastavuje pěkně jedoucího Lišku. Havaruje loňský vítěz celé formule 2 a dosavadní suverén enkových dvoulitrů Van De Wauwer, nicméně kdo jej viděl letět na rychlých úsecích trati, ten se tomu snad ani nemůže divit, protože tento starší a velezkušený pán jel opravdu na hraně. V závěru startovního pole situaci ještě pořádně dramatizují Zpěvák se Zvonkem, když v rychlé levé zatáčce na vjezdu do Želechovic se jejich Civic přetáčí napříč a masivní železné zábradlí na mostku mu odpárává předek, který pak ještě vzplane. Celá nehoda však působí lehce záhadně, když dle svědků i brzdných stop bylo zablokováno jen levé zadní kolo.

Druhý průjezd Slušovicemi vyhrává opět i s poškozeným vozem Kresta, druhým časem o sobě dává vědět stabilně jedoucí Pech, Campos opakuje až páté místo z předchozí RZ a jeho ztráta na Thiryho narůstá na půl minuty. Poblíž diváckého centra ve Slušovicích dělá na louce hodiny "Brouk"(Š. Vojtěch). Problém závažnějšho charakteru si vytváří Kuzaj, když havaruje z šestého místa. První místo ke smutku diváků, leč dle očekávání vyklízí Arazimovi Vlček, když končí mimo trať. Může tak započít tradiční bitva vteřinková Arazim-Jandík, která bude jedním z mála výsledkových dramat trvajících takřka až do konce rally. Do těch už se kvůli "technickému" odstoupení dále nezapojí Landa. Jede se na druhý Troják. Tam se děje mnoho věcí, mezi nimi dvě zásadní:
Kresta sice jede sice na pohled stále v plném tempu, bohužel jenom do té doby, než mu podruhé v soutěži uniká kapalina z chladiče a musí vůz definitivně odstavit. Někde na širokém klouzavém asfaltu mezi Májovou a Tesákem se toulá mimo silnici Campos, lehce poškozuje přední část vozu a především ztrácí minutu a půl, takže se propadá 1:10 min. za Pecha a především 2 minuty za Thiryho, jež na tomto úseku naopak vítězí.
Jednoduché to zde nemají další elitní piloti. Enge jede tento bezmála třicetikilometrový úsek na blinkry bez servořízení, snad i proto ve sjezdu z Májové čelně atakuje křoví. Béreš zase chytá defekt, a oba svorně ztrácejí okolo dvě a půl minuty. Díky tomu všemu postupuje na sedmou pozici za Štěpána Vojtěchů mistr vracáků Trojan a nikoho před sebe již až do konce soutěže nepustí. V relativním poklidu se s velkými rozestupy na čtvrtém a pátém místě ubydlují Kopecký a Cserhalmi. Aby mohli domácí valašští diváci smutnit dvojnásob, po odstoupení Kresty tady zrazuje technika i dalšího domácího oblíbence Vančíka. Všichni společně potom mohou plakat nad odstoupením Blahoutova žigula, přestože se pod dojmem zběsilého tempa úbytku závodních vozů jej někteří fanoušci podél traťi s nadsázkou začali považovat za hlavního favorita nedělní etapy. Následuje druhý servis.

Ten nijak neodhaluje proradnost "Broukova" Peugeotu, který se při druhé Pindule (RZ 12) zastavuje na závadu převodovky, jež je prý velmi podobná té, co stála jasné vítězství Krestu v Krumlově. Nadvláda Thiryho pokračuje a naděluje Camposovi dalších 18 vteřin, druhým časem se blýskne Kopecký. V servisu se daří zprovoznit Trinerovo turbo a ten se začíná z konce druhé desítky propracovávat tam, kam WRCčko patří. Ze třetího místa mezi eNky sesazuje 80ti vteřinová penalizace Štajfa, Trnovcovi přikazuje skončit se soutěží úplně převodovka.

Právě když se zdá, že by o vítězné poháry mohly pomalu začít putovat do Belgie, začíná Thiryho konec. V cíli třetího průjezdu Slušovic obsazuje "až" čtvrté místo a hlásí problémy s motorem – stejně jako u Trinera jde o turbo. Ty přetrvávají i v při následujícím posledním průjezdu Trojákem, kterým se posádka Thiry-Fortin jenom nesměle proplíží se staženými okny, navíc zatížena 20ti sekundovou penalizací za pozdní příjezd do ČK. Když se tyto problémy sečtou, zdá se, že je zaděláno na nedělní drama – ve vedení se rázem o minutu ocitá Pech, až ním je Thiry s pouhým 10ti sekundovým náskokem na Campose. Poněkud stranou této vysoké mezinárodní hry přišlápne na plyn na úzkých cestách v lesích okolo Tesáku ještě Kopecký a připíše si prestižní vítězství v těžké zkoušce, zatímco Enge baví soutěžní obecenstvo ohňostrojem z utržené ližiny podvozku.
Ve svém trápení s defekty pneumatik pokračuje Béreš, na rozdíl od Higginse ale alespoň nemění kolo přímo na trati. Brita to stálo zhruba čtyři a půl minuty. ENkový souboj přerušuje noc při momentálním rozdílu 0,8 sekundy ve prospěch Jandíka před Arazimem, Štajfovi konec dne zase přerušuje jeho honičku na třetí místo Votavy, kam se chce po zmíněné penalizaci vrátit. Svůj svátek zde začíná slavit formule 2, když její špička je výrazně spolehlivější než špička skupiny N. Její pořadí po sobotě zní: Štolfa, Wagner, Zedník, Peták, Vladimír Berger, Malý. To absolutní potom: Pech, Thiry, Campos, Kopecký, Cserhalmi, Trojan, Enge, Jandík, Arazim, Béreš, Štolfa, Triner. Druhou etapu dokončuje jen 57 automobilů.

Hlavní událost neděle se odehrává dříve, než se vůbec začne závodit. Večerní oprava zřejmě neprospěla červenému Peugeotu do té míry, do jaké by bylo žádoucí a Thiry nemůže vůz nastartovat. Když auto uvede posádka do pohybu alespoň na "lidský" pohon, má již 30 sekund penalizaci, a když se ani po přetlačení přes startovní rampu vůz nemá k životu, Belgičané marnou snahu ukončují. Poslední etapa tak přišla o hlavní zápletku a milovníci časových dramat se už musejí zabývat spíše bojem o pohár skupiny N. Po sobotní sérii defektů uráží na první ranní RZ 15 Béreš tentokrát své Corolle celé pravé přední kolo a po chvíli své trápení v soutěži ukončuje. Jedinečnou příležitost na vítězství si nechce nechat ujít Pech, a tak ještě na první zkoušce jede co to jde, nicméně když vidí, že Campos se spokojí s bodovým přídělem za druhé místo a jeho časy se nijak neliší od těch dosahovaných zbytkem naší špičky, tak také nastavuje režim "údržba". Vyniknout tak mohou ti, kteří k tomu neměli dostatek příležitostí dříve – další erzetu se vyhrává Kopecký, tuto poctu si nadělí i Triner, jež jede první kompletní etapu s funkčním vozem. Třetím časem si dělá radost Enge, nicméně rozestupy mezi WRCčky jsou velké a tak se mezi nimi během neděle už pořadí nemění.

Jinak je tomu mezi vozy skupiny N a v F2. Maratónský desetinkový duel mezi Jandíkem a Arazimem (který je právě o necelou sekundu ve vedení) ukončuje před RZ 18 závada převodovky severočeského vozu a Jandíkovi se tak na domácí půdě (kde se mu ale zpravidla příliš nedaří) výrazně přiblížila možnost zisku premiérového eNkového titulu. Není bez zajímavosti, že krok s oběma soky dokáže v této etapě čas od času držet Higgins, kterému po sobotní ztrátě již o nic nejde. Předčasně končí i útok Štajfa na (zatím ještě) třetího Votavu, když se pražský jezdec potkává na RZ 16 (Bunč) se stromem. Votava za to může být za tuto nehodu osudu vděčný, protože při druhém průjezdu tímto úsekem dostává defekt předního kola a jeho životní úspěch v podobě druhého místa ve skupině a devátého absolutně na Barum rally by tak byl od Štajfa v přímém ohrožení.

Nědělní F2 je ve znamení problémů Štolfy se zavěšením kola, díky kterým se propadá z prvního místa s minutovým náskokem až na pátou pozici. Cesta k vítězství se tedy otevírá jedinému vozu specifikace S1600 v poli – Wagnerovu Cliu. Jinak už se zde až na odstoupení Petáka hned na první RZ dne nic nemění.
Soutěž celkem dokončilo 47 posádek, což je pouhých 38% startujících. Za povšimnutí stojí stoprocentní spolehlivost řidičů ženského pohlaví.

A když to všechno shrneme? Na rozdíl od skončení loňské Barum rally nemusí po té letošní trpět český fanoušek komplexem méněcennosti z toho, že u nás máme sice hodně WRCček, ale "neumíme" s nimi oproti kolegům ze sousedních států jezdit. V absolutní špičce reprezentantů jednotlivých zemí máme zastoupení v Krestovi a s těmi ostatními již byl zbytek českého pole tentokrát srovnatelný.
Ačkoliv se o této možnosti před startem takřka nemluvilo, překvapivě brzy se stal staronovým Mistrem republiky ten letos nikoliv nejrychlejší, ale nejspolehlivější. Koneckonců při systému a odstupňování bodování jaké bylo pro letošek stanoveno, se ani nic jiného očekávat nedalo. Každopádně se sluší "Ášínovi" pogratulovat, zvlástě když není jisté, zda se s ním ještě letos na nějaké domácí mistrovské soutěži potkáme.

K samotné Barum rally lze říci to, že by bylo dobré, kdyby takto dramaticky a hladce mohly probíhat i všechny ostatní soutěže. Časy se letos musely přidělovat jenom minimálně, zpoždění oproti harmonogramu nastalo pouze po nešťastné nutnosti asistence sanitky u mozkové mrtvice na trati soutěže. Jinak se po loňském smolném ročníku (a vůbec celé sezóně) všechna zranění letošní "barumce" naštěstí vyhnula a na náš nejvýznamější podnik si tak lze uchovat jen ty nejlepší vzpomínky.

ABSOLUTNÍ KLASIFIKACE:
1. Pech 2:34:57 2. Campos +1:11, 3. Kopecký +1:53 4. Cserhalmi +4:29, 5. Trojan +7:32, 6. Enge +8:07, 7. Jandík +11:20, 8. Triner +12:00 9. Votava +15:42 10. Wagner +16:23 11. Zedník, 12. Higgins, 13. Brůzl (Seat Cordoba WRC), 14. Vladimír Berger, 15. Jaromír Malý
Vedení v souteži: RZ 1 Kresta, RZ 2-4 Thiry, RZ 5-7 Campos, RZ 8-13 Thiry, RZ 14-20 Pech
Počet vyhraných RZ: Campos 5, Thiry a Kresta 4, Pech 3, Kopecký 2, Triner 1

Skupina N
Do cíle dorazily pouhopouhé čtyři velké "enčtyřky", zdecimované diskvalifikacemi a především technickými závadami. V podstatě tedy platilo, že kdo dojel, "vyhrál".
1. Jandík, 2. Votava, 3. Higgins, 4. Barvík (vš.N4), 5. Vrbecký (N3), 6. Sedláček (N2), 7. Tarabus (N2), 8. Křížek, 9. Tlusťák, 10. Trojanová (vš. N3)
Vedení v soutěži (kromě RZ 9): RZ 1-7 Jandík, RZ 8 Vlček, RZ 10-13 Arazim, RZ 14 Jandík, RZ 15-17 Arazim, RZ 18-20 Jandík
Počet vyhraných RZ: Jandík 12, Arazim 6, Higgins 1

Formule 2
Její špička si mohla gratulovat že tentokrát oproti zvyklostem ve spolehlivosti (když už ne v rychlosti) překonala velká eNka a do první pětice nebyla nucena potupně pustit žádného "enkaře".
1. Wagner (A6), 2. Zedník, 3. Vl. Berger, 4. Jar. Malý, 5. Štolfa (vš. A7), 6. Vrbecký (N3), 7. Fišer (A7), 8. Sedláček (N2), 9. Tarabus (N2), 10. Dolínek (A7)
Vedení v soutěži (kromě RZ 16): RZ 1-2 Zedník, RZ 3-6 Kouřil, RZ 7-15 Štolfa, RZ 17-20 Wagner
Počet vyhraných RZ (kromě RZ 9 a 16): Štolfa 6, Kouřil a Zedník 3, Wagner 2, Peták a Fišer 1


T Ř Í D Y

A/7
Kdyby někdo před soutěží řekl, že právě tato třída bude v cíli nejpočetnější, ani dobrý odhad by mu asi nepomohl v tom, že by byl označen za blázna. Blázni mají ovšem občas pravdu, a tak se tak stalo. Zajímavostí byl start "golfisty" Fišera s áčkovou Almerou Roto teamu.
1. Zedník (Escort), 2. Vl. Berger (Octavia), 3. Malý (Escort), 4. Štolfa (Almera Kit Car), 5. Fišer (Almera), 6. Dolínek (Escort), 7. Švidrnoch (Octavia), 8. Šimeček (Almera), 9. P. Pospíšil (Integra R), 10. Krbec (Ibiza)
Vedení v soutěži (kromě RZ 16): RZ 1-2 Zedník, RZ 3-6 Kouřil, RZ 7-15 Štolfa, RZ 17-20 Zedník
Počet vyhraných RZ (kromě RZ 9 a 16): Štolfa 6, Zedník 4, Kouřil 3, Malý 2, Fišer 1

A/6
Po váhavějším začátku Viktor Wagner tuto třídu bez problémů opanoval když získal i cenný sklap všech dvoulitrů, byť jen s notnou dávkou štěstí. Lze zmínit také kousek Josefa Minaříka, který svoji Felicii na RZ 7 ve sjezdu do Nových Dvorů posílá na budku.
1. Wagner (Clio S1600), 2. Chudobinski (PL/ Peu. 206 XS), 3. Návoj, 4. Zeman, 5. Lesniaková (vš. Felicia)
Vedení v soutěži (kromě RZ 5): RZ 1-2 Vančík, RZ 3 Wagner, RZ 4 Peták, RZ 6-20 Wagner Počet vyhraných RZ (kromě RZ 9 a 16): Wagner 11, Vančík 3, Peták 2

A/5
U této třídy se nelze nezastavit. I přes jinak určitě hodnotné sportovní výkony se totiž její průběh změnil v tragikomedii, kterou by možná nevymyslel ani sebekreativnější scénárista. Jako výmluvný popis průběhu závodu zde může asi nejlépe posloužit chronologický výčet odstoupení jednotlivých posádek:
RZ 3 Ulbricht (technika), RZ 4 pohárové Fabie Fialy a Nováka (motory), RZ 6 Okrajek (motor), Prášil (spojka), Haluška (technika), RZ 7 Vokál (upadlé kolo), RZ 8 dosud s přehledem vedoucí Kneifel (stálý převod), RZ 9 Gartner (havárie), RZ 10 Tureček (ulomené kolo v příkopu ve Slušovicích), RZ 12 Řehák (čep ramene) a Hodaň (také technika).
Zbývá poslední trojice a když v sobotu večer u odbočení pod Tesákem zastavuje i Lubomír Minařík, kolemjedoucímu Talianovi musí být jasné, že se právě dostal se zapůjčenou pohárovou Fábií do čela skupiny. O kousek dál to při dobržďování do štěrkové zatáčky, která se stala ráno osudná Karlíkovi, oslavuje zhruba půlminutovým pobytem mimo trať a pokračuje dále. Bohužel ne moc dlouho, protože hned za startem první nedělní vložky mu vytéká olej. Zapůjčený vůz však nebyl ani před závodem ve zcela ideální kondici, takže to asi není příliš velká rána. Ve zcela ideální kondici patrně není ani poslední bojovnice v poli nejmenších "áček"- další pohárová Fabie Michala Hory, když téměř od začátku soutěže jezdí na blinkry. Na neděli už je Hora vypíná, blinkry neblinkry už stejně nikam spěchat nemusí. Jeho radost z vítězství však trvá velmi krátce a je vykoupena velkým šokem – jeho Fabie je totiž ukradena z uzavřeného parkoviště! Na příští tři dny se tak tento vůz stane nejslavnějším autem celé Barum Rally – jakožto o vítězném ukradeném voze o něm mnohokrát informují všechny noviny i televize. Pachatele tento vítězný vůz natolik okouzlil, že se s ním ještě v pondělí ve společnosti mnoha svědků projíždí po rychlostních zkouškách v okolí Zlína. Nakonec má příběh třídy A5 na barumce přece jenom dobrý konec – Fabie se díky oznámení vlastní manželky pachatele nalézá nepoškozená poblíž domu místního recidivisty. Promotéři Fabia Cupu by mu nakonec ještě mohli poděkovat za výbornou reklamu – koneckonců ne kvůli každému ukradenému vozu je nasazen i policejní vrtulník.
Snad se tento úsměvný incident odrazí na zabezpečení uzavřených parkovišť na soutěžích obecně – kdo někdy pozoroval, jakým způsobem se "rozebírají" auta po otevření parkoviště, ten musí být překvapen, že k něčemu takovému došlo až nyní.
1. Hora (Fabia, 43. absolutně)
Vedení v soutěži: RZ 1-7 Kneifel, RZ 8-13 Lubomír Minařík, RZ 14 Talian, RZ 15-20 M. Hora
Počet vyhraných RZ (kromě RZ 5 a 9): M.Hora a Lub. Minařík 5, Kneifel 4, Hodaň a Talian 1.

N/3
Stupně vítězů po havárii Van De Wauwera opanovaly vozy Honda Civic Type R a ten nejvyšší poměrně s přehledem Vrbecký.
1. Vrbecký, 2. Křížek, 3. Tlusťák (vš. Civic Type R), 4. Trojanová (Clio), 5. Laurent (F) 6. Grudniewski (PL, oba Peugeot 306), 7. Barták (Civic Type R), 8. Johnsson (S, Ibiza GTi)
Vedení v soutěži: RZ 1-2 Van De Wauwer, RZ 3 Tlusťák, RZ 4-8 Van De Wauwer, RZ 9-20 Vrbecký
Počet vyhraných RZ (kromě RZ 5,9 a 16): Tlusťák 5, Van De Wauwer a Vrbecký 4, Křížek 2

N/2
Jedinými vetřelci v poli deseti Civiců byli manželé Trojanovi se svým Polem, ti však dojedou jenom do RZ4. Naopak asi nejdobrodružnější příběh má dvojice Zpěvák-Zvonek, když si nejdříve v pátek tvrdě ustýlá na odbočení v příkopě, poté dojíždějí s poškozeným vozem, na první sobotní RZ mění na trati kolo a představení zakončují již popsanou velkou ránou.
Ozdobou skupiny je třídenní souboj o vítězství mezi Sedláčkem a Tarabusem, kteří oba o třídu převyšují zbytek účastníků. Na předposlední zkoušce Bunč v rámci posledního ostrého souboje soutěže dokonce zajíždí Tarabus třináctý (!) čas absolutně, což se asi s "endvojkou" zase hned tak někomu nepodaří a Sedláčkovi tímto naděluje dvanáct vteřin. Ten mu to ale na poslední erzetě hbitě vrací necelými šesti sekundami, které mu stačí k tomu, aby zvítězil o druhý nejměnší možný rozdíl – dvě desetiny sekundy. Tarabus s Norkem tak získávají právo na velký smutek a mohou přemýšlet, zda je nestály vítězství třeba hodiny na zmoklé páteční šesté "erzetě".
1. Sedláček, 2. Tarabus (+0,2 sek.!), 3. Běhálek, 4. Koukola, 5. Németh (H), 6. Zbořil, 7. Dohnal (vš. Honda Civic Vti)
Vedení v soutěži (kromě RZ 5): RZ 1-8 Sedláček, RZ 9-16 Tarabus, RZ 17-18 Sedláček, RZ 19 Tarabus, RZ 20 Sedláček
Počet vyhraných RZ (kromě RZ 5 a 16): Tarabus 9, Sedláček 7

N/1
Dravou a rychlou jízdou se na Moravě výborně představili Poláci Stefanicki-Zurek s kontrastně žlutým Polem. Na domácího suveréna Kundráta sice nestačili, ale po jeho odstoupení v závěru první etapy jim již nic nebránilo ve spanilé jízdě.
1. Stefanicki (PL, VW Polo), 2. Davidová (Toyota Yaris) +20 min(!), 3. Ševeček (Felicia) +31 min.
Vedení v soutěži: RZ 1-5 Kundrát, RZ 6-20 Stefanicki
Počet vyhraných RZ (kromě RZ 16): Stefanicki 13, Kundrát 4


Aleš Holakovský
holako@seznam.cz

Za pomoc při vzniku tohoto komentáře děkuji zejména bratřím Vladykovým a Petru Kozlovi, kteří se mnou dělili o poznatky nabyté v okolí soutěže. Úplně největší dík potom patří Paesovi za to, že mě do Zlína vůbec dovezl. Též děkuji Petře, Darebnici a Janě za značné rozšíření slovní zásoby :o)

Související odkazy:
Fotoseriál havárie posádky Zpěvák – Zvonek na RZ Pindula
Ohlédnutí za Barum rally 2003
Týmový komentář RSP po Barum rally 2003
Alesgute na Barum rally, aneb co se událo ve Zlíně
Barum rally pohledem spolujezdce st.č.134
Poděkování posádky startovní číslo 134
Pech si ze Zlína odvezl vítězství i titul
Barum Rally 2003 - fotografie
Favorité třídy N2 na Barum rally 2003
Barum Rally Zlín 2003 – přehled seznamovacích jízd
Barum Rally Zlín 2003 – mapy RZ
Barum Rally Zlín 2003 - seznam přihlášených posádek
Barum Rally Zlín 2003 – časový harmonogram

Vše o letošním ročníku této soutěže
Online výsledky
Video sestřihy nejen havárií
Nástrahy rally
Ostatní podniky


 
Top 5 článků za 14 dní
Reklama
"Alesgute na Barum rally, aneb co se událo ve Zlíně" | Přihlásit/vytvořit účet | 10 komentář(ů)
Body

Za obsah komentářů je zodpovědný uživatel, ne provozovatel těchto stránek

Re: Alesgute na Barum rally, aneb co se událo ve Zlíně (Body: 1)
podle Paja kdy Čtvrtek, 11 Září 2003 @ 01:24:37
(Informace o uživateli)

Abych nezapomel fotky by RSP a na te prvni je sam autor clanku tak si ho dobre prohlednete at vite kdo vedle vas stoji... :-)


[ Odpovědět ]

Re: Alesgute na Barum rally, aneb co se událo ve Zlíně (Body: 1)
podle AlesGute kdy Čtvrtek, 11 Září 2003 @ 11:46:20
(Informace o uživateli)

No, název článku je sice poněkud zavádějící, o mě to (bohužel) na těch závodech až tolik nebylo, ale je pravda, že v té Hondě mi ty pětibody opravdu velmi sluší (ale ten xicht...)- chtělo by to dát vedle fotku Pájy, aby se vidělo, kdo by teda byl hezčí spolujezdec (kdyz už bych asi nebyl moc funkční...).
Grafická úprava nádherná a přehledná !!!


[ Odpovědět ]

Re: Alesgute na Barum rally, aneb co se událo ve Zlíně (Body: 1)
podle Paja kdy Pátek, 12 Září 2003 @ 00:00:22
(Informace o uživateli)

Hosi, vase starosti bych chtel mit. Zitra startuju na Vyskove a nebude to zadna sranda. Doufam, ze drzite palce.


[ Odpovědět ]

  




Webhosting poskytuje: PC servis Zlín - Ing. David Zvonek
webmaster: Ing. David Zvonek, spolupráce Lukáš Vičánek
na obsahu stránek se podílí: Ing. Pavel Zvonek, Zdeněk Vladyka, Ing. David Zvonek, Štěpán Forman a další


© Copyright RS-Příluky. Stránka potřebuje 1.218353 vteřiny k natažení.