Velkou bombou na světovém trhu s počítačovými simulátory rally má být třetí pokračování úspěšné hry Colin McRae rally 3. Daniel Vladyka měl možnost tuto hru vyzkoušet a rozhodl se podělit se svými zkušenostmi. Společně s Mirou Tarabusem hru testovali, zatím pouze na Playstationu, ale i tak jsou více něž spokojení a nadšení. A jaký je váš názor?
Tento týden v pondělí mi zavolal kamarád Martin Ptáček, že ve firmě Avex , kde občas pracuje, se vyskytla námi očekávaná hra Colin McRae rally 3 na Playstationu. Neváhal jsem a hned volal Mirovi Tarabusovi, že to půjdem otestovat. Už to testujem týden, každý den do půlnoci a proto vám chci sdělit první postřehy. Ve hře jsou rally: Finsko,USA, Španělsko, Anglie, Japonsko, Austrálie, Řecko, Švédsko. Na každé rally je 6 RZ.
Auta: Ford Focus WRC
Mitsubishi Lancer evo 6- pravostranné řízení
Subaru Impreza WRC model asi 1999
Citroen Xsara kit car
Skoro všechny vozy třídy Super 1600
Bonusová auta
Zatím jsme nenastavovali auto, ale co jsem tak zběžně viděl tak vše je tak přibližně stejné jak u Colina 2, jenom výběr pneu je zde rozsáhlejší, např. na Asfalt: SLICK –Soft, Medium, Hard, které se volí nejspíš podle teploty a délky tratí .
Asfalt: USA, Španělsko, Japonsko
Tady jsou moje jediné výtky, že jediný pořádný WRC je Focus. Ale v tom budou asi nějaké obchodní kličky, třebaže proč by Ford, který je sponzor hry propagoval třeba Peugeot. Micáka sem asi dali jen proto, že je jasně v nejbližších letech neohrozí a to ještě s pravostranným řízením. Dále si kladu otázky, proč jsou tam tratě které se nejezdí v seriálu MS. Že by možní aspiranti v příštích letech, taky možná reklamní tah?
Samotnou hru jsme jezdili pouze na joistiková tlačítka, ale i přesto můžu říct, že se všemi kdo to viděli, jsme se shodli, že je to bomba. Jízdní vlastnosti jsou zase o kus dál, auta se chovají opravdu velmi podobně skutečnosti. Zlepšili se vlastnosti na asfaltu. Auta se dají poslat do úmyslného, ale i nečekaného smyku (třeba při větším škubnutí volantu na mokru), který se musí regulovat třeba i ubráním plynu, aby se auto s přebytkem výkonu vlezlo do zatáčky. Brzdy jsou super v tom, že třeba na šotolině cítíte tu hmotu, jak nejde jen tak zastavit což u jiných her nebývá. Už pomalu s Mirou dedukujeme, jak to asi bude fungovat na volantu s příklepem a musíme předběžně konstatovat, že to bude, pokud se něco nezmění bomba všech simulátorů.
Jsou zde krásné erzety, zvláště Anglie je krásně úzká mezi stromy. Pohledy z auta jsou z přední kapoty, náhled nad autem a přímo v očích řidiče, který je nejpropracovanější. Člověk vidí pouze horní část volantu a sklo na kterém když prší nebo sněží zůstávají kapky. Když je stěrač setře zanechávají vlhký film. Dalšími detaily jsou oslňující slunce, ve Španělsku vytahaný písek v krajnicích, takže zatáčky se dají dvěma koly řezat. Na startu RZ je při soutěži vidět, jak odjíždí jezdec startující před vámi. Mezičasy se stopují jak na Eurosportu v televizi. Při větším čelním nárazu se vám potom při jízdě přes nějaký hrbol zvedne kapota, jak Holému na Rally Vsetín a nic nevidíte, musíte přibrzdit, aby zase spadla. Dá se vletět i do diváků, ale tady se nerozstříkne krev jak na Nově, ale obrazovka zbělá a auto se hodí po nějaké ztrátě zpět na cestu atd.
Další postřehy přinesu po dalším seznámení, zatím je mé hodnocení 9,8 bodů z 10.
Text: Daniel Vladyka
Foto: Codemasters, MSXBOX World