Pohled na letošní Barum rally po tiskové konferenci v Praze
Datum: Čtvrtek, 14 Srpen 2008 @ 22:48:01
Téma: MČR - rally

Rally2.comDne 12.8. se v sídle Autoklubu ČR v Praze uskutečnila tisková konference k 38. Barum rally Zlín, která proběhne na Zlínsku 22.-24.8. 2008.Dne 12.8. se v sídle Autoklubu ČR v Praze uskutečnila tisková konference k 38. Barum rally Zlín, která proběhne na Zlínsku 22.-24.8. 2008.

Zástupci pořadatele představili přihlášené jezdce ze špičky startovní listiny, mezi kterými nechybí nikdo ze současné špičky prestižního šampionátu IRC, jehož je Barum rally stejně jako v loňském roce součástí. Středem pozornosti tak budou zejména dva jezdci, kteří jsou po pěti podnicích v čele tohoto šampionátu - loňský vítěz Barum rally Nicolas Vouilloz a letošní objev sezóny IRC Luca Rosseti. Navíc přijede i celkový loňský vítěz seriálu IRC Enrique García Ojeda, který loni bojoval na „barumce“ s Vouillozem o vítězství až do cíle, ovšem letos se věnuje pouze španělskému mistrovství. K závodu je přihlášeno 22 vozů specifikace S2000, což je dosavadní světový rekord. Doposud nejvyšší počet vozů S2000 byl přihlášen na Ypres rallye v Belgii, kde to bylo 18 vozidel této specifikace. S dalším vozem S2000 pojede mezi předjezdci Jan Kopecký s testovacím prototypem Škoda Fabia S2000, což bude vůbec první příležitostí, kdy bude moci veřejnost vidět tento vůz v závodním tempu. Pořadatel vyjádřil přání, že doufá, že díky rekordnímu počtu vozů S2000 bude letos prestiž Barum rally definitivně rehabilitována i u těch fanoušků, kteří se na její obsazení dívají kriticky od roku 2005, kdy zde (vzhledem k tehdejšímu českému šampionátu zcela nekoncepčně) nebyla povolena účast vozům vrcholné kategorie WRC.Co se trati týče, tak pokud započítáme i úseky, které se jedou v opačném směru, je 57% trati RZ oproti loňsku nových. Zajímavostí je, že celková délka trati letošní Barum rally je oproti loňské o celých 200 km kratší (pouze 540 km), při zachování stejné kilometráže rychlostních zkoušek (263 km). Podařilo se totiž výrazně zkrátit přejezdy mezi rychlostními zkouškami. Díky tomu je také časový harmonogram kompaktnější a hlavní sobotní etapa se odehraje v poměrně krátkém časovém úseku.

To s sebou však nese dvě významné změny. Jednou je, že v sobotní etapě budou muset posádky dvakrát absolvovat více než 72 km RZ bez možnosti servisu i výměny pneumatik, což bude zejména v případě velmi teplého počasí klást enormí nároky na výdrž pneumatik, a tomu bude třeba přizpůsobit i jízdu. V neděli potom závodníky čeká dvakrát taktéž velká porce 55 km RZ bez servisní přestávky.

Další změnou je z diváckého hlediska to, že mezi rychlostními zkouškami půjde jen obtížně přejíždět a kdo bude chtít přehlédnout celé startovní pole, bude se muset i během hlavní sobotní etapy prakticky spokojit pouze se dvěma zhlédnutými rychlostními zkouškami. To s sebou sice nese zjednodušení situace pro pořadatele a vůbec celkové zjednodušení dopravní situace na Zlínsku v průběhu rallye, ale diváky sledující rallye „na živo“ jde o jednoznačné negativum. Pořadatel také upozornil na přísný zákaz nočního stanování podél tratí rychlostních zkoušek, zejména v úsecích Pindula a Troják, stejně jako tomu bylo i v minulých letech. Ovšem vzhledem k tomu, že stanová městečka, která podél trati v některých vhodných lokalitách během soutěže vyrůstají, již neodmyslitelně patří k atmosféře Barum rally, která z ní také dělá ojedinělý podnik, lze jen doufat, že pořadatel nebude dodržování tohoto zákazu všude striktně vyžadovat.

Na tiskové konferenci bylo také představeno DVD se zdravicí vůči Barum rally soutěžácké legendy a současného poslance europarlamentu Ariho Vatanena. Ten zde s úsměvem poznamenává, že Barum rally zná už od 70. let a že by se na ní někdy do Čech rád podíval, ale vzhledem k tomu, že zde máme na jeho vkus málo jezer, bude trávit závěr léta raději doma ve Finsku ve své sauně. A připomíná, že v běžném provozu máme jezdit opatrně bez zbytečného rizika.
Tolik z letošní tiskové konference k Barum rally Zlín 2008.

PS: Arimu Vatanenovi přeje celá redakce RSPříluky příjemné pocení :-)Tento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally
Rally2.com - Rallysport Příluky

URL adresa článku: http://www.rally2.com/article.php?sid=1876