RUFA SPORT bronzový
Datum: Pátek, 02 Listopad 2007 @ 17:16:04
Téma: Zahraniční souteže

Poľský rely jazdci boli a sú každoročne ozdobou slovenských automobilových súťaží. Výnimkou nie je ani minuloročný absolútny Majster Slovenskej republiky automobilových súťaží rely, Grzegorz Grzyb so spolujazdcom Robertom Hundlom.

Na slovenskú rely scénu vtrhol dnes už 29 ročný sympatický, vždy usmiaty rodák z poľského Rzeszova v roku 2005. Prišiel potichu, ale zato s väčšou vervou kradnúť body konkurencii. Najskôr to bolo so spolujazdcom Przemyslawom Mazurom, vozidlom Suzuki Ignis S1600, s tímom Suzuki Motorsport. Hneď v prvej sezóne na Slovensku z toho bolo druhé miesto v absolútnom poradí, ale aj titul v triede A6.

Už v nasledujúcom roku sa všetko zmenilo, len jazdec ostáva starý. Na scénu nastupuje tím RUFA SPORT, nový spolujazdec, Grzegorzov krajan, rodák z poľskej Myslenice Robert Hundla, ale aj nová technika v podobe Mitsubishi Lancer EVO VIII. A prichádza aj prvý výrazný posun. Víťazstvo na prvej Rally Košice. Zámerne píšem prvej, keďže Rally Košice sa v roku 2006 započítavali ako dve samostatné súťaže. Toto víťazstvo ho okamžite katapultuje až na najvyššiu priečku v absolútnom hodnotení a zisku titulu Majster Slovenskej republiky za rok 2006. Ku tomuto Grzyb s Hundlom pridali aj titul v triede N4. Už pred týmto viac menej nečakaným absolútnym úspechom bolo rozhodnuté v pokračovaní s tímom RUFA SPORT a spolujazdcovi v podobe Roberta Hundlu. O čom nebolo rozhodnuté bola technika. Až tesne pred spustením tohtoročnej sezóny nakoniec prišlo k dohode medzi Suzuki Motor Poland, zlínskou stajňou JM Engeneering a RUFA SPORT. Voľba padla na Suzuki Swift S1600. A zdá sa, že toto rozhodnutie nebolo vôbec zlé. V Púchove z toho bola v rámci Tempus Rally 2007 – Majstrovstiev Slovenska v prvom dni siedma priečka v absolútnom hodnotení a druhá v triede A6. V celkovom hodnotení Rally Matador Tatry aj vďaka defektu, spadla posádka RUFA SPORT až na jedenáste miesto v celkovom hodnotení, ale v triede A6 udržali pekné druhé miesto. V Bratislave na Škoda Rally sa už zadarilo lepšie, keď posádka RUFA SPORT skončila v celkovom poradí na druhom mieste a triedu A6 vyhrala. Obdobne to bolo aj na Eurobus Rally Rožňava, kde v ťažkej konkurencii dokončila posádka Grzyb – Hundla s vozidlom Suzuki Swift S1600 tak ako v Bratislave na druhom mieste v celkovom poradí a pripísali si ďalšie víťazstvo v triede A6, čo z nich spravilo horúcich favoritov na majstrovský titul v triede A6. Po presťahovaní rely súťaže po dlhých siedmych rokoch pod tatranské končiare na Aquacity Carbon Neutral Rally sa sympatická poľská dvojica zhostila svojej úlohy opäť veľmi dobre a vo veľmi ťažkej konkurencii vybojovala štvrté miesto celkovo a druhé v triede A6. Po tejto súťaži bolo už jasné že titul v triede A6 je už doma, ale stále ostával otvorený titul vicemajstra v Tempus Rally 2007 - Majstrovstiev Slovenskej republiky. A tu bola veru poriadna tlačenica. Pred Tempus Becep Rally Košice sa o druhú priečku v absolútnom hodnotení malo pobiť až päť posádok. Grzegorzovi Grzybovi so spolujazdcom Robertom Hundlom stačilo na zisk druhého miesta zisk bodov za piate miesto v celkovom poradí, čo sa z počiatku zdalo veľmi reálne. Až do predposlednej rýchlostnej skúšky figurovali stále na štvrtej priečke s pohodlným náskokom na posádku na piatom mieste. Ale človek mieni, osud mení. V predposlednej rýchlostnej skúške hneď po štarte dostali defekt a strata 1 minúta 7 sekúnd ich odsunula na šiestu priečku v celkovom poradí, čo znamenalo, že sa umiestnili v absolútnom poradí Tempus Rally 2007 – Majstrovstvá Slovenskej republiky až na treťom mieste. „Sme z toho smutný. Ale už sme na Slovensku boli druhí, aj prví a raz sme museli byť aj tretí. Aj tak sme vicemajstri, nie síce prví ale až druhí,“ povedal po dojazde do cieľa košickej rely Grzegorz Grzyb. „Škoda toho defektu. Ale aj takúto podobu majú rely súťaže“ dodal spolujazdec Robert Hundla.

Ako povedal Robert Hundla, aj takéto okamžiky prinášajú rely súťaže. Netreba však vešať hlavu a treba pomaly pozerať dopredu, na ďalšiu sezónu. A pri tíme RUFA SPORT a tejto posádke je kam pozerať. Ešte ani tento ročník pomaly neskončil a už je rozhodnuté. Posádka Grzegorz Grzyb so spolujazdcom Robertom Hundlom pokračuje na slovenských súťažiach ďalej v tíme RUFA SPORT, len v technike nastáva výrazný zvrat. Sú prví ktorí predstavia novú techniku a tou nebude nič iného ako Fiat Grande Punto S2000.