Pohled do startovní listiny nabízí dva velké taháky
Datum: Pátek, 18 Srpen 2006 @ 12:26:32
Téma: MČR - rally

I když letošní listina přihlášených Barum rally Zlín čítá o dva prioritní jezdce méně než loňská, rozhodně zde není nouze o zajímavá zahraniční jména a nechybí ani česká špička v čele s reprezentanty. Není pochyb o tom, že i tentokrát nás čeká rozhodně zajímavá sportovní podívaná a dva velké taháky v podobě startu Romana Kresty a Giandomenica Bassa.



I když letošní listina přihlášených Barum rally Zlín čítá o dva prioritní jezdce méně než loňská, rozhodně zde není nouze o zajímavá zahraniční jména a nechybí ani česká špička v čele s reprezentanty. Není pochyb o tom, že i tentokrát nás čeká rozhodně zajímavá sportovní podívaná a dva velké taháky v podobě startu Romana Kresty a Giandomenica Bassa.

Už vůz s číslem 1 si zaslouží pozornost fanoušků. Po dlouhé době budou mít příležitost opět shlédnout v akci Romana Krestu. Moravan, který se loni stal prvním Čechem v zahraničním továrním týmu MS, na domácí půdě dlouho nebyl vidět. Jeho poslední účast na zlínské rally se datuje do roku 2004. Letos se i při nabitém programu testovacího jezdce Fordu vrací a hned za volant „vyhrávacího“ auta Mitsubishi Lancer EVO IX. Není od věci připomenout, že tento vůz od své premiéry v Mezinárodním mistrovství České republiky vyhrává, v rallysprintech to s výjimkou Kopné platí také. Kresta ale bude mít více než tvrdého soupeře. Jestliže něco vyvolává velký mediální ohlas, pak je to premiéra jediného dosud homologovaného vozu kategorie S2000 v České republice. Dojde k ní při startu jistého mistra Evropy Giandomenica Bassa. Sympatický Ital si získal srdce zlínských fanoušků svým famózním výkonem v loňském roce, letos přijíždí s nálepkou jasného favorita. S novým Puntem S2000 triumfoval na evropských soutěžích v Turecku, Belgii, Bulharsku, i ve vražedné konkurenci na Madeiře. S předstihem si zajistil předčasně titul mistra Evropy. České fanoušky i novináře pak bude zajímat zvláště jeho soutěžní nářadí, které se má v budoucnu stát stálicí mezinárodních soutěží.

Šampioni zemí bývalé federace mají ve startovní listině trojku a čtyřku. Český mistr Václav Pech jr. si připsal hattrick, když dokázal v posledních třech soutěžích MMČR s novou EVO IX zvítězit a znovu se tak prodral do čela šampionátu. Jozef Béreš jr. se letos soustředí především na závody juniorského mistrovství světa, kde o sobě dává vědět. Z jejich posledního měření sil ve slovenském Púchově vyšel vítězně Pech, ale Barum rally Zlín bývá spíše doménou vozů S1600, a tak se zde karta může obrátit. U nás již velmi dobře známý Polák Michal Solowow neměl dobře rozjetou sezonu domácího mistrovství. Nedávné vítězství na poslední soutěži mu ale dozajista zvedlo náladu. Solowow rovněž ukořistil již jedenáct evropských bodů a zatím drží bronzovou příčku, navíc již v minulosti dokázal, že zdejší tratě mu svědčí. Pěkné časy zajížděl loni i český motoristický „všeuměl“ Josef Peták, který se navíc i při posledních soutěžích s cliem blýsknul vynikajícími výkony a na letošní barumce se s ním musí počítat.

Výčet prioritních jezdců uzavřou Tanev, Arazim, Cavigioli a Štajf. Tanev loni ve Zlíně zklamal, nijak nezářil ani letos na domácí Rally Bulgaria. Václav Arazim letos také zatím zaostává za očekáváním, na loňskou barumku má ale příjemné vzpomínky. Pokud chce ještě na konci roku dosáhnout na čelní příčky mistrovství, nezbývá mu, než jít tvrdě do boje s domácí i zahraniční konkurencí. Tou může být i stálice zlínské startovky Marco Cavigioli. Letos se navrátil k osvědčené dvoukolce a možná to bude recept na úspěch. V ten věří i Vojtěch Štajf. Má letos zatím proměnlivou sezonu. Začátek mu vyšel skvěle, druhá část zvláště díky neposlušné technice hůře. Stále ovšem má naději na dobrý úspěch v MMČR, stupínek nejvyšší se mu ovšem pomalu vzdaluje. Jestliže někdo chce změřit síly s nejlepšími Evropany, pak jsou to bezesporu naši junioři Martin Prokop a Pavel Valoušek. Oba tentokrát startují na vozech Citroën C2 S1600. Zejména Martin Prokop nám letos na Bohemii svou výkonnost dokázal a podobnou vizitku předložil i loni na barumce, kdy jako jediný stačil výkvětu Evropy. Valouškovi se na domácí půdě nedařilo a letos se v České republice představil pouze na úvodních dvou sněhových soutěžích. Ve výčtu favoritů jej ovšem nesmíme opomenout. Ve startovní listině následuje plejáda produkčních vozů. Vladimír Barvík si nízké startovní číslo zasloužil posledními výkony za volantem „devítky“, kdy jako jediný dokázal sekundovat Václavu Pechovi na bohemii a vyhrál českou klasifikaci v Pelhřimově. Achim Mörtl se dlouho vyhříval na čele českého mistrovství, ze hry o titul jej však diskvalifikovali dvě neúčasti. Tyto bodové ztráty bude muset co nejlépe vynahradit, jinak jen stěží dotáhne finišujícího Pecha. Trojan s Jandíkem letos prokazují stabilní formu, Jandík bude navíc na domácí půdě, kde dokáže většinou zajet skvělé výsledky. Miroslav Cais také patří k domácím borcům, navíc v Pelhřimově poprvé představil další EVO IX. I loňský výsledek jej řadí k širšímu okruhu favoritů. Už v Púchově dokázal kompletní špičku porazit rychlý Bulhar Krum Donchev, jeho krajan Dimitar Iliev patří také k evropským hvězdám střední velikosti. Michal Bebenek může zatím na svou sezonu jen naříkat, úřadující polský vicemistr se českým divákům předvedl především hrůzostrašnou havárií v Púchově, i v domácím mistrovství zatím hraje spíše druhé housle.

Mezi produkční vozy se do startovní listiny dostaly dvě hbité šestnáctistovky účastníků evropského šampionátu Romana Odložilíka a Španěla Garcii Ojedy. Odložilík zatím letos střídá skvělé výkony se smolnými závody a chce doma zazářit. Ojedova dvěstěšestka je považována za méně konkurenceschopný vůz, ale Španěl s ní dokázal na rodné půdě porazit mnohem silnější vozy se slavnějšími jmény za volantem. Spolu s týmovým kolegou Bryanem Bouffierem objíždějí letošní mistrovství Evropy, aby tak posbírali důležitá data pro příští sezonu, kdy tovární tým Peugeot hodlá nasadit do bojů novou 207 kategorie Super 2000.

Ve Zlíně 14. srpna 2006 Viktor HAUSKNOTZ

tiskové středisko

Barum rally Zlín





Statistika dle seznamu přihlášených posádek
Celkem přihlášeno: 118 posádek


Priorita FIA B: 10
Roman Kresta, Václav Pech, Josef Peták, Václav Arazim, Vojtěch Štajf – CZ, Giandomenico Basso, Marco Cavigioli – I, Jozef Béreš - SK, Michal Solowow – PL, George Tanev - BG

Priorita ASN: 17

Martin Prokop, Karel Trojan, Miroslav Jandík, Miroslav Cais, Antonín Tlusťák, Milan Chvojka, Milan Liška, Emil Triner, Marcel Tuček – CZ, Achim Mörtl – A, Krum Donchev, Dimitar Iliev – BG, Enrique Garcia-Ojeda – E, Michal Bebenek, Grzegorz Grzyb – PL, Bryan Bouffier – F, Peter Gavlák – SK


Počet států: 11

Česká republika – 89, Polsko – 9, Slovensko – 5, Itálie – 5, Bulharsko – 3, Rakousko – 2, Velká Británie – 1, Francie – 1, Švédsko – 1, Španělsko – 1, Švýcarsko – 1




Rozdělení podle skupin:

Produkční vozy (skupina N): 66

Cestovní vozy (skupina A): 52




Rozdělení podle jednotlivých tříd:

N1: do 1400 ccm: 5

N2: 1401 – 1600 ccm: 9

N3: 1601 – 2000 ccm: 12

N4: nad 2000 ccm: 40




A5: do 1400 ccm: 21

A6: 1401 – 1600 ccm: 25

A7: 1601 – 2000 ccm: 6

Počet značek: 16
Mitsubishi - 30, Škoda - 27, Honda - 10, Subaru - 9, Renault - 8, Peugeot - 8, Citroën - 5, Suzuki - 4, Fiat - 3, Opel - 3, Ford - 3, Volkswagen - 3, Nissan - 2, Seat - 1, Alfa Romeo - 1, VAZ - 1

Ve Zlíně 15. srpna 2006 Roman ORDELT
tiskový mluvčí
Barum rally Zlín



Tento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally
Rally2.com - Rallysport Příluky

URL adresa článku: http://www.rally2.com/article.php?sid=1554