Historic Vltava Rallye 2005 – KOMENTÁŘ
Datum: Středa, 05 Říjen 2005 @ 17:26:52
Téma: Ostatní rally

Po dvouleté přestávce klatovští pořadatelé opět obnovili Historic Vltava Rallye, která byla v letech 1990-2002 největší soutěží historických vozidel v naší republice a byla zařazena do Evropského poháru historiků. Předloni po nespokojenosti s hodnocením evropských pozorovatelů FIA přestala být pořádána a při letošní obnově tak byla zařazena, kromě domácího mistrovství, pouze do Mistrovství zóny střední evropy historických automobilů, což mělo za následek menší počet posádek na startu, zejména těch zahraničních, než bývalo dříve zvykem.



Po dvouleté přestávce klatovští pořadatelé opět obnovili Historic Vltava Rallye, která byla v letech 1990-2002 největší soutěží historických vozidel v naší republice a byla zařazena do Evropského poháru historiků. Předloni po nespokojenosti s hodnocením evropských pozorovatelů FIA přestala být pořádána a při letošní obnově tak byla zařazena, kromě domácího mistrovství, pouze do Mistrovství zóny střední evropy historických automobilů, což mělo za následek menší počet posádek na startu, zejména těch zahraničních, než bývalo dříve zvykem. Zatímco například v roce 2002 zde jelo deset vozů Porsche 911, jeli letos přijeli "poršáky" jenom dva, a zatímco v témže roce zde bylo třiadvacet(!) zahraničních posádek se zajímavými vozidly, letos cizinců přijelo pouze šest. Na druhou stranu je třeba říci, že ti, co přijeli, byli důstojnými a zajímavými reprezentanty. Jmenujme například rychlého Němce Albera s "devětsetjedenáctkou", tradiční účastníky Vltavy Švédy Wigrena s Hägemanem a novějším provedením téhož vozu z roku 1973, Petra Hinderera s Alenou Vojíkovou a nejstarším vozem v poli - Austinem Healey MK II z roku 1961, nebo Fina Pekkalu s atraktivně vyhlížejícími blonďatými "kočkami" spolujezdkyní Rosbergovou a Jaguarem E-Type z roku 1964. Ve startovním poli se nalézaly též dvě červené Lancie Fulvia Coupé Itala Gamberucciho a domácí Klatovské posádky Kroupar-Jelínek. Jinak přijela na start pochopitelně víceméně kompletní současná česká veteránská špička včetně Emila Trinera startujícího opět se slavnou Škodou 130 RS, doplněná o Vojíka s Mini Cooperem, exmistra Evropy Indru s rychlou "stodesítkou" či Fryče se zajímavým širokým Fiatem 128 Sport Coupé. Naopak chyběli obě dvojice předních škodovkářů bratři Hejhalové a Krejča-Šárka, stejně jako letos nepravidleně startující Blažek s Machajem. V pátek ve čtrnáct hodin se tak za asistence mažoretek vydalo z Klatovského náměstí na trať 25 závodních posádek, včetně třech bojících pouze mezi sebou v rámci Volného podniku historických vozidel ČMPR.

Trať doznala oproti minulým ročníkům podstatných změn, když byly v pátek zařazeny úseky na Klatovsku, které se tradičně jezdí při soudobé Rally Šumava, a na sobotní etapu se pak Vltava vrátila po více letech na úseky na pomezí Klatovska a Domažlicka, zahrnující i legendární serpentiny na kopec Koráb u Kdyně (následující den využívaný pro závod MČR a automobilovém slalomu).


První zkouškou jsou vyhlášené mladické horizonty u Zavlekova. Co se týče délky skoku, tak dlé mého pozorování zde vítězí Vojík a Hloušek, prvně jmenovaný zde také s Mini Cooperem zajíždí šestý čas absolutně. S ostatních si ještě poskočí Drásta, Štauber, Tenkl a domácí Hrubý. Právě před druhým Tenklem a třetím Hrubým se na první pozici usazuje již od začátku Alber a první zkouška tak předznamenává budoucí vývoj na špičce soutěže. Klatovský Hrubý však má pozici od začátku ztíženou o deset sekund penalizace, kterou dostává díky pozdnímu příjezdu na RZ kvůli technickým problémům. Před RZ si své užívá také bloudící Indra, který na start dojíždí jen tak tak, ovšem za zkouškou mu umírá motor a odstavená bílá Škoda 110L na návsi v Zavlekově se tak stává prvním odstupujícím vozem soutěže (ale tesně před svou smrtí jel prý motor lépe než kdy jindy, jak už to tak bývá). Podobný osud potkává na následujících Boříkovech i Kroupara, otce a syna Dufkovi a Fryče (který na první zkoušce zajel pátý čas!), takže na klatovský okruh přijíždí pobavit diváky 21 "ostrých" posádek. Kromě krásného počasí, kdy zde pozdně odpolední slunce a temně modrá mračna putující kolem šumavských kopců v kontrastu s barevnými karoseriemi starých závodních vozidel vytvářejí nádherné barvy, si mohou diváci vychutnávat i ostrý nálet na "špici" okruhu, který zde na rozdíl od Rally Šumava není při Vltavě zpomalen umělými redartéry. (Nejen)zde se lze pozorovat příčinu Alberova prvenství, který jezdí stylem starých matadorů, tedy divácké úseky projíždí čistě a klidně, zatímco v rychlých pasážích na srdce a přes horizonty jede o to rychleji. Rychlým esíčkem mezi stromy na též ve slušném tempu proplouvají se svými dlouhými příděmi Hindererův Austin Healey a Pekkalův "éčkový Jaguár" – když si člověk představí, že tyto vozy na rozdíl od současných nemají téměř žádné bezpečnostní zóny, tak ho až zamrazí. Tenkl baví diváky jak to jen jde a protahuje Kadetta kosou plynulým smykem, totéž v rámci možností "stodesítek" předvádejí i Hloušek a Kraucher, v poněkud divočejším provedení pak kdyňský Svoboda s "tisícovkou". Zadní pohony svých vozidel se nestydí nechat řádně projevit ani ostatní v čele se Sumem, zmíněnými Hindererem a Pekkalou a včetně Fina Anttalainena se zběsile se naklánějící Cortinou. Pro technickou závadu zde odstavuje svoji bílou Škodu 1000 MB Bělohradský, a začíná zde i páteční waterloo předjezdců (Mini Cooper, Škoda 110R, Škoda 1000MB a Škoda 130RS), když ze čtyřech jich dokončí první etapu pouze jeden, a jejich mechanici tak mají v noci na pilno, aby mohli ráno plnit své předjezdecké povinnosti . V závěru zde předvádí populární kousek ještě první účastník Rallye pravidelnosti němec Schmid, když jeho černé Porsche Carrera končí v příkopu.


Po okruhu se soutěžící vydávají znovu na Mladice a Boříkovy, což si vyžádá ještě oběti v podobě odstupujících Štangla (motor) a Drásty s VAZem 2101, kvůli čemuž diváci přijdou o ojedinělou možnost číst si reklamy na závodním voze v azbuce. Do cíle v kempu v Běšinech tak na odpočinek přijíždí celkem 18 vozidel v následujícím pořadí:
1. Alber (Porsche) 2. Tenkl (Opel) +0:26, 3. Hrubý (BMW) +0:56, 4. Tichý (Opel) +0:59, 5. Sum (BMW) +1:21, 6. Wigren (Porsche) +1:37, 7.Hinderer (Austin Healey) +1:48, 8.Triner (Škoda 130 RS) +2:03, 9.Pekkala (Jaguar E) +2:26, 10. Vojík (Austin Mini) +2:55…


Ráno se díky obdobě systému super rally, jež byla pro tuto soutěž povolena, do startovního pole vracejí penalizacemi obtěžkaní Dufek s pěknou Škodou 120S vyvedenou v původních zeleno-černých barvách a Kroupar s Lancií Fulvia. Hned na první Strážovské rychlovstní zkoušce se však děje něco šokujícího – na oko i na čas krásně jedoucí posádka Jiří Hloušek-Tomáš Rozsíval (toho času dvanáctá) se na trati mezi Záhorčicemi a Krotějovem střetává v rychlé nepřehledné pravé zatáčce s protijedoucím traktorem, který vjel na trať. Spolujezdec byl převezen do nemocnice, zranění se však neštěstí neukázala jako vážná. Zničený vůz však znamená pro tuto posádku konec sezóny.

K tomuto incidentu bych rád podotkl, že vozidla jela za sebou v pravidelných minutových intervalech a terén v okolí incidentu byl přehledný, což znamená, že dotyčný traktorista musel projevit nezodpovědnost (velmi jemně řečeno) nejvyššího kalibru, protože projíždějících závodních vozidel si musel být vědom. V inkriminovaném místě vedla cesta přes můstek, jež odděloval dvě pole, mezi kterými chtěl zřejmě traktorista přejet, a myslel si, že to v intervalu mezi vozidly stihne…bohužel pochopitelně mylně. Navíc v místě incidentu prý byli i diváci, kteří se dotyčného řidiče traktoru snažili zastavit. K celkovému pořadatelskému zabezpečení musím poznamenat, že na tradičních exponovaných místech bylo sice v pořádku jako vždycky, ale na odlehlých a méně přístupných místech se mi zdál pořadatelů opravdu menší počet než je obvyklé, což vzniklé problémy patrně spoluzavinilo. Na poslední RZ11 Rudoltice-Koryta totiž ještě vjela desátému v pořadí Jaroslavu Štauberovi do cesty nákladní Tatra, naštěstí tentokrát to bylo v menší rychlosti a posádka se stačila Tatře vyhnout…

Druhá polovina startovního pole tak dostává na zkoušce přiděleny náhradní časy, kromě pěkně jedoucího Krauchera, jež zde také odstupuje (naštěstí za méně dramatických okolností než Hloušek). Soutež tak přichází o všechny Škody 110L. Jede se na Kdyňsko, kde na korábských serpentinách pěkně švihají zadkem bavoráky Hrubého a Suma, hezky se se serpentinami perou také staré vozy s dlouhými příděmi - Hindererův Austin Healey a Pekkalův Jaguar, kteří dokazují, že čistá jízda vždy nemusí být rychlejší než rozevlátá a odsunují opatrně jedoucího Wigrena s novější oranžovobílou "devětsetjednáctkou" z šestého na osmé místo. Tito tři jmenovaní pak mají na navazující RZ 8, prvním průjezdu tradičního úseku Vltavy Rudoltice-Koryta, ulehčenou situaci o to, že kvůli prasklé ojnici motoru musí bohužel odstoupit i Emil Triner s jedinou Škodou 130 RS ve startovním poli. Na přejezdu ke zrušené RZ9 (opakování ranního nešťastného Strážova) končí ještě Ital Gamberucci s Lancií a stává se posledním odstupujícím z Rallye Vltava – poté totiž jezdce čekají již jen dvě odpolední zkoušky.


Ještě během dopoledne se udává nejvýznamnější změna pořadí – Tichý se postupně prokousává přes Hrubého a usazuje se na stupních vítězů na třetím místě za svým týmovým kolegou Tenklem, který zase oproti ránu ztenčil svoji ztrátu na vedoucího Albera na polovinu (13sek.), což ještě naznačovalo možnost souboje v posledních dvou testech. Nakonec však v cíli zbylo Alberově stříbrnému Porsche 911 ještě sedm vteřinek k dobru a po Horácké Historic Rally 2003 se tak mohl radovat z dalšího prvenství na českém území. Naopak Wigren ještě v posledních testech oplatil dopolední porážku Pekkalovi a obsadil tak o pouhou sekundu sedmé místo. Za nimi skončil reprezentant legendárního hbitého britského vozítka Vojík, desátý Štauber, jež za jediný den dvakrát těsně unikl střetu s civilní težkou mechanizací (startoval před Hlouškem a na poslední RZ na něj "vybafla" zmíněná Tatra), jedenáctý dokončil tradiční účastník českých veteránských souteží Anttalainen. Na dvanáctém místě dojel dravě jedoucí Hostaš následován Liškou, jejichž dvě "tisícovky" jely po celou dobu soutěže za sebou s konstantním odstupem kolem dvaceti sekund. Do cíle ještě dojeli jediný dokončivší účastník ČMPR Svoboda s další Škodou 1000 MB a penalizovaní "navrátilci" Dufkovi a Kroupar s Jelínkem.

Na závěr lze naší nejslavnější veteránské soutěži popřát do dalších let početnější startovní pole, na které jsme byli v minulých letech zvyklí, a především pak méně zemědělské techniky na rychlostních zkouškách.

Aleš Holakovský (holako@seznam.cz)

Konečné výsledky:
1. Alber – Spannbauer (Porsche 911) 55:30
2. Tenkl – Šubrt (Opel Kadett C) + 0:07
3. Tichý – Horák (Opel Kadett C) + 1:03
4. Hrubý – Štancl (BMW 2002 Ti) + 1:30
5. Sum – Jirátko Aleš (BMW 2002 Ti) + 2:30
6. Hinderer - Vojíková (Austin Healey MK II 3000) + 3:31
7. Wigren - Hägeman (Porsche 911) + 4:17
8. Pekkala - Rosbergová (Jaguar E-Type) + 4:18
9. Vojík – Musil (Austin Mini Cooper S 970) + 6:25
10. Štauber – Ševčík (BMW 2002 Ti) + 7:27
11. Anattalainen – Valo (Ford Consul Cortina) + 10:54
12. Hostaš – Hořejší (Škoda 1000 MB) + 11:50
13. Liška – Lucák (Škoda 1000 MB) + 12:09
14. Kroupar-Jelínek (Lancia Fulvia 1,3 S Coupé) + 23:54
15. Dufek – Dufek (Škoda 120 S) + 25:44




Tento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally
Rally2.com - Rallysport Příluky

URL adresa článku: http://www.rally2.com/article.php?sid=1317