Rally2.com rally video videa sprint crash foto fotografie

  
Info
ISSN: 1213-9173
Vydává:
Rallysport Příluky
Šéfredaktor:
Ing. Pavel Zvonek
Vedoucí týmu:
Štěpán Forman
Doporučujeme
Nyní naše stránky prohlížejí 47 host(é) a 0 uživatel(é).


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde.



  
Barum rally
nejen 2008
eShop.Rally2.com
internetový obchod

 
MČR - sprintrally

III. Labská Trotina Rallye 2005 - komentář
Posláno Úterý, 18 Říjen 2005 @ 18:50:21  Vytisknout  Poslat článek známým
Autor článku: Aleš Holakovský


Labská rallye každým rokem strmě stoupá v hierarchii našeho mistrovství a po předloňském Volném poháru a loňském ČMPR již letos hostila "velké chlapce" (a holky) u příležitosti MČR ve Sprintrally. A aby toho nebylo málo, tak navíc letos přinesla kompletní změnu své tváře, když z její loňské podoby zůstal pouze páteční prolog v okolí královéhradeckého Všesportovního stadionu. Jinak pořadatelé v čele s rallyově zaníceným Liborem Pavlatou, který se letos poprvé soutěže neúčastnil jako závodník, ale pouze na závod dohlížel z předjezdeckého vozu, celou soutěž přesunuli o 80(!) kilometrů východněji, a zatímco v minulých ročnících se rychlostní zkoušky odehrávaly v okolí Hořic a Nové Paky, letos to bylo v okolí nového centra soutěže Žamberka a Králík. Touto změnou se také soutěž postarala o své patrně největší překvapení ještě před svým začátkem.

Jistě bylo riskantní zavést soutěž MČR hned na poprvé do oblasti, která byla již dlouho rallyově absolutně netknutá, nicméně po soutěži lze jednoznačně říci, že to byla změna velice vydařená. Zatímco v minulých dvou letech používané tratě západně od Hradce Králové byly sice také zajímavé (např. úsek na Zvičinu), ale přesto víceméně pouze zapadaly do obvyklého charakteru českých "erzet", letošní pohraniční tratě na pomezí Orlických hor a Jeseníků právem snesly označení horské, kterých je v našem (hlavně sprintovém) mistrovství poskrovnu a jezdci na jejich techničnost pěli jenom chválu. Zdejší RZ se vyznačovaly mimo jiné dlouhými průjezdy typicky roztahaných horských vesnic, což je prvek, se kterým se jinde v takové míře setkat nejde. Diváci (na rozdíl od některých jiných rallysprintů neplatící) zase jistě uvítali fakt, že dvě různé rychlostní zkoušky se v Klášterci nad Orlicí na dvou místech vzájemně dotýkaly a oni tak mohli zhlédnout více rychlostních zkoušek bez nutnosti přejezdu (na druhou stranu byl ale zvolen formát 2x3 RZ, který jinak divákům příliš možností shlédnout vozy na více místech nedává).

A na koho se diváci vlastně mohli dívat? Především to bylo pět vozů WRC na startu ve složení Pech, Štepán Vojtěch, Volf, Trněný a WRC-nováček Flídr. Nejostřeji sledovaná byla pochopitelně dvojice kandidátů Pech-Vojtěch soupeřících o rallysprintový titul. Oba se netajili tím, že přijeli vyhrát – v případě Pecha mu takovýto počin dokonce již mohl zajistit letošní mistrovské "double", když mistrem velkých soutěží se již stal v Příbrami (zde mu k tomu ovšem pomohla Vojtěchova demonstrativní absence na Barum Rally). Zajímavé bylo též sledovat jak si s "WRCovou" Octávií z týmu Profika povede domácí Flídr, i když jeho předchozí dlouhodobě suverénní výkony s "poloáčkovým" Mitsubishi dávaly tušit možnost zajímavé podívané.

Z ostatních přijeli všichni hlavní protagonisté špiček jednotlivých skupin a tříd rallysprintového mistrovství, ve skupině A se navíc poprvé od Blovic zase objevil domácí (dosud takovou soutěž vlastně neměl) Jan Kopecký s unikátní Fabií Kit Car, který se tak stal spolu s Petákem největším favoritem. S kitovou Fábií přijel i Lubomír Minářík. Vozy "perspektivní kategorie S1600" se objevily pouze dva, oproti "neperspektivním" pěti WRCům….V produkčních vozech se sešla obvyklá sestava na "mišácích" brousící si zuby na vítězství, ovšem s různými evolucemi tedy Semerád s EVO VII, Červenka s EVO VIII, Barvík a Vlček s EVO VI, atd…Naopak navzdory letnímu double-vítezství na Blovicích a Agropě v tažení rallysprintovými bitvami nepokračuje Votava. V historických vozidlech to tentokrát vypadalo jako v dobách minulých, když osm ze dvanácti posádek přijelo se škodovkami (4 "tisícovky" proti 4 "stodesítkám"), výjimkou byly pouze favorizované Kadetty týmu Kart Centra, Sumův bavorák a Kubíčkův "žigul". Na historicích se patrně podepsala Vltava Rallye, jež se jela minulý týden a některé posádky tak byly nuceny tuto následující soutěž kvůli časovým či technickým záležitostem vynechat.


A jak to vlastně všechno probíhalo? V pátek večer využívají týmy udělené výjimky v přesunu vozidel, nakládají závodní vozy na "podvály" a jedou ze Žamberka do Hradce Králové na večerní prolog vedoucí kolem stadionu a po širších chodnících v přilehlém parku s podjetím silničního městského okruhu. Akce probíhá pod umělým osvětlením a který se jede v opačném pořadí. Situaci zpestřuje Petra Lesniaková, když padesát metrů před cílem uráží kolo, prolog je po té na dvanáct minut přerušen a její mechanici mají v noci o zábavu postaráno, aby mohla ráno, byť s penalizací, pokračovat. Pro poruchu motoru odstupuje Lešanský s Fábií, poslední místa kvůli technickým problémům obsazují Pantálek a Pinkas. Přestože měří pouze 1,6 km, i tak zde některé posádky dokáží najet na své konkurenty několik sekund. Duo Pech-Vojtěch se zde vzdaluje ostatním o 4,5 sekundy a mezi ostaní vozy WRC a Komárkův "áčkový" Lancer se zde pátým časem vkliňuje Odložilík s Cliem S1600, čímž předznamenává svoji dobrou formu pro tuto soutěž. Mezi produkčními vozy je tu nejrychlejší Tomáš Arazim. Zajímavostí je, že na jedenáctém místě se zde umístily hned čtyři posádky s časem na desetinu sekundy shodným (Minařík, Barvík, Červenka, Kopecký). Semerád dojíždí do cíle s prasklým diskem na dvacátém místě a ztrácí na své největší soupeře hned v úvodu pár vteřinek.


Ráno na závodníky jako první čekala kratší šestikilometrová RZ vedoucí nejdříve napravo od vodní nádrže Pastviny a poté překonávající Orlici diváckými zatáčkami a mostem v Klášterci nad Orlicí, jehož zastavěným okrajem pokračoval zbytek zkoušky, aby se na konci prudkým stoupáním na úzké uskákané a přehledné silničce vracel zpět směrem na Klášterec. Vojtěch naděluje Pechovi 1,3 sekundy a oba se tradičně mílovými kroky vzdalují zbytku pole. Tomu se zde vzdálil i Volf, když dostal od první dvojice naděleno pouze deset sekund, zatímco ostatní sedmnáct a více. Nejrychlejším časem mezi eNky napravuje mini ztrátu ze včerejšího defektu Semerád a ocitá se na druhém místě mezi PV za Červenkou – tomu nová EVO VIII vyloženě svědčí a kromě vítězství ve Vyškově s ní například ve zmíněném Klášterci jel "diváckým" stylem, za který by se nemusel stydět ani špičkový "WRCař". Méně se však daří některým ostatním. Lubomír Minařík uráží své zelenožluté kitové Fábii kolo, tradičně divoký Sztuka s kitovou Almerou pošramocuje chladič svého vozu a následně odstupuje, kdyňský závodník Ducháček (jež absolvoval všechny dosavadní ročníky Labské rallye, jelikož v úrovních našich pohárů a mistrovství stoupá vzhůru ve stejném tempu jako tato soutěž) odstupuje pro poruchu motoru své Felicie. Nejhůře však dopadá posádka Levora-Pech, když mladík poškozuje pravou stranu pohárové Fabie tak silně, že dokonce praskají boční rámové trubky u spolujezdce a na trať musí vyjíždí sanitka. Zbytek startovního pole však poté jede normálně na čas.


Kdo stál na trati následující souběžné trati RZ 3 (stačilo přeběhnout z dvojky), stal se svědkem rozhodujícího okamžiku letošního sprintového šampionátu – mohl vidět, jak Štěpán Vojtěch jede po závadě středního diferenciálu pouze na zadní pohon a "dvěstěšestka" se jen s obtížemi smýká po trati. Štěpán tu s ní dokázal zajet 24. čas, nicméně ztráta na Pecha v cíli činila propastnou minutu a půl, takže o osudu mistrovského titulu ve prospěch Pecha se zdálo bát jasno. Následující RZ 4 to jen potvrdila, když Vojtěch ztratil další půlminutu. Jen zasvěcení v tu chvíli tušili, že i s Pechovým osudem to bylo nahnuté, když mu v průběhu RZ 4 začala stávkovat převodovka a zbyly mu k použití pouze rychlostní stupně 2, 4, 6. Euro Oil team ji však v servisu stačil vyměnit pouze s desetisekundovou penalizací, která byla vzhledem k okolnostem zanedbatelná, a tak Pech mohl v poklidu nastoupit ku spanilé jízdě ve druhé polovině soutěže. To bohužel nejde říci o Vojtěchovi, proti kterému se spikla technika v ten nejméně vhodný okamžik. V servisu si léčba diferenciálu žádá dalších 1:40 minut penalizace, a trápení definitivně ukončuje prasklé oko táhla řazení na začátku RZ 5.


Tou dobou už není mezi jedoucími posádkami ani na oko atraktivně jedoucí Jiří Volf s Petrem Novákem (v Klášterci u kostela byli opravu hodně širocí), když jejich Oktávce vytéká olej ze spojky a pod vozidlem se objevuje menší oheň. Trněný se tak ocitá před servisem na druhém místě, o deset sekund před svým druhým vozem v rukou Flídra. Ten je příjemným překvapením soutěže, když při své premiéře dokáže držet krok s ostatními srovnatelnými "WRCčky" a navíc jeho jízda působí atraktivně agresivně, i když s ladností Vojtěcha či Pecha se pochopitelně srovnat nedala. Komárek hlásí problémy s turbem.
I díky zmíněným problémům WRCů zajíždí na RZ 3 čtvrtý čas absolutně Kopecký, Petákovi a Odložilíkovi zde naděluje šest (resp. sedm) sekund, což je vzhledem k dalšímu infarktovému průběhu boje mezi "A6kami" rozdíl jak z říše snů. Na následující RZ 4 pro změnu zajíždí čtvrtý čas absolutně Peták, Kopecký si však do servisní pauzy udržuje se čtyřsekundovým náskokem první místo mezi "Áčky" právě před Petákem a Odložilíkem o další sekundu zpátky. Čtvrtý Tlusťák tentokrát na jmenovaný triumvirát nestačil, navíc v servisu schytal penalizaci 50 sekund.

Do vyrovnaného čela produkčních vozů se v první části závodu prokousal Semerád mající před servisem k dobru 6 sekund na stále zrychlujícího Zdeňka Vlčka, kterým byl odkázán na třetí místo Červenka. Právě Vlček, který v druhé polovině letošní sezony prožívá zcela záhadný přerod z nejdivočejšího na jednoho z nejspolehlivějších jezdců, možná netušil, že si jede pro svůj životní úspěch. Čtvrtou a pátou pozici vydobili Barvík s Bartončíkem a Tomáš Arazim s Janem Olšaníkem. Ve třídě N/3 odstupuje ze čtvrtého místa kvůli převodovce razantně jedoucí Hrubý se postarším zářivě modrým Cliem (tou dobou před Zbyňkem Novotným), ztráty zaznamenávají též veteráni, když před RZ3 zůstává stát Šíma a k jejímu konci odstupuje kvůli prasklému kardanu i Tichý. Před servisem odstupuje již podruhé ze soutěže Petra Lesniaková s Gabrielou Szenderákovou, tentokráte pro technickou závadu, stejně jako Rozsypal s "micákem".


V druhé polovině soutěže jistě potěšila diváky Pechova exhibice, když se snažil jet bokem všude kde to šlo, jak se na jízdu za titulem sluší a patří. Jinak ale zavládl, na rozdíl od ostatních pozic, na prvních třech místech okupovaných WRCčky klid, když na všech RZ bylo pořadí shodné s celkovým a konečným, tedy Pech (který za cílovou rampou nezůstal divákům dlužen vítězné "kolečko"), Trněný, Flídr. Flídr se opakovaně potýkal s úzkým retardérem v Klášterci, kde musel couvat (zatímco Trněný jej pouze lehce pobořil). Problémy s turbem v servisu eliminoval Komárkův tým a jezdec se pak usídlil až do cíle na čtvrtém místě.

Vyrovnaný souboj pokračoval ve skupině A, kde na RZ 5 a 6 tři mušketýři Kopecký, Odložilík a Peták zachovávali velice vratký status quo, když dojížděli za sebou v tomto pořadí na 6.-8. místě s nikdy větším než dvousekundovým odstupem. Na těchto dvou "erzetách" však nestačili Zdeňkovi Vlčkovi s šestou evolucí sériového Lanceru, který zatroubil k mohutnému útoku na vedoucího Semeráda, dvakrát po sobě zajel páté místo absolutně, na nejdelší Petrovické RZ nadělil pražskému jezdci 11 sekund a před poslední zkouškou se ocitl o 9 sekund v čele produkčních vozů. V závěrečné Králické zkoušce sice populární "Semiš" sekundu stáhl, ale to již Vlčka s Pechem ohrozit nemohlo a o si tak dojeli pro své premiérové vítězství mezi "PVčky". Zdeněk Vlček letos prožívá svoji jednoznačně nejlepší sezonu, své striktně dodržované heslo "věnec nebo kotrmelec-tak teda kotrmelec" zjednodušil na "věnec", a jeho výkony mají stále stoupající tendenci, navzdory handicapu staršího vozu. Zadostiučinění jistě může prožívat i otrkaný spolujezdec Jiří Pech, který může nyní za to, že vydržel věčné otloukání, sbírat jeden pohár za druhým. Zároveň je však nutno říci, že diváci tím přicházejí o zábavu, jelikož společně se spolehlivostí přišlo o výrazné zklidnění jízdy a průjezdy této posádky již nejsou zárukou adrenalinového zážitku. U Semeráda došlo ke stejnému jevu již dříve.

Na poslední zkoušce vygradoval souboj "áček", když se Petákovi na poslední nejtechničtější Králické RZ 7 podařilo, stejně jako v jejím prvním průjezdu, zajet čtvrtý absolutní čas a byl zde o 8 vteřin rychlejší než Kopecký. Odložilík se se čtyřsekundovou ztrátou zařadil mezi tuto dvojici. Pomalejší čas Kopecký zdůvodňoval nutností rozjíždět se častěji z pomalých zatáček, kde jeho Fabia nedosahuje takového zrychlení jako v daleko velkorysejších podmínkách vyvíjené motory konkurenčních Renaultů. V cíli byly nakonec časy srovnány tak, že se celá první trojka vešla do jediné (!) sekundy, když Peták porazil "Kopejdu" o tři desetiny a ten Odložilíka o dalších sedm desetinek. V Žamberku se tak opakovala situace z Příbrami, když si Pech i Peták odvezli své mistrovské tituly. Čtvrté místo v "áčkách" patří jednoznačně Tlusťákovi, když i ten stačil na Octavii Vladimíra Bergera a další vůz skupiny A7, Almeru Gti Jiřího Skoupila. Tlusťák však dokončuje až na třináctém místě za nejrychlejší pěticí Mitsubishi obsazující 8.-12. Příčku - třetí v PV zůstává Červenka, čtvrtý Tomáš Arazim, pátý Liška. Až do technické závady v podobě prasklé poloosy po RZ 6 hned za nejrychlejší pěticí "mišáků" statečně figuroval účastník ČMPR Orsák s novým Subaru Impreza v provedení z roku 2002. Na této RZ také posílá auto přes střechu Petr Vlašín junior.
Poslední zkoušku (druhým průjezd Kralickou) v hojném počtu lemovaly vzrostné stromy, na což v závěru soutěže doplatil konec startovného pole, když po Řehákově (tvrdším) a Dohnalově (mírnějším) čelních atacích těchto mohutných dřevin byla zkouška předčasně ukončena. Do cíle dojelo 54 soudobých vozidel.

Smolnou postavou závodu historiků se stal Lubomír Tenkl. Ten, vědom si svého solidního náskoku v čele soutěže, chtěl prý na předposlední RZ potěšit diváky oblíbeným "kolečkem", bohužel si při chvályhodném kousku způsobil svému Kadettu defekt předního kola, na jehož následky musel odstoupit. Vítězství v historicích tak spadlo do klína Michalu Sumovi a neobvyklé množství vavřínů od druhého místa dále si mohly rozebrat i posádky na škodovkách, když těm v cíli již konkuroval pouze Kubíček na "žigulu". Druhé až čtvrté místo obsadily "stodesítky" v pořadí druhý Krejča, kterému se tentokrát podařilo o 13 sekund porazit bratry Hejhalovi. S již větším odstupem na čtvrté pozici figuroval Indra, kterému se podařilo opravit během týdne vůz po technickém problému na Vltavě. Za těmito posádkami sváděli ve třídě H1 tradičně souboj piloti na vozech Š1000MB, když vítězně z něho vyšli Liška s Lucákem před druhými Hostašem s Hořejším a dvěma rodinnými posádkami Jíchových a Copových.


A jak vypadaly souboje na Labské rally v ostatních třídách?
Ve třídě A/5, která byla se čtrnácti startujícími nejhojněji obsazena, od začátku dominovali Jan Dohnal a Jaroslav Křapka s VW Polo, což byl v této třídě jediný vůz, který nenesl značku Škoda. Téměř celou soutěž se jich s nevelkým odstupem jen něco přes deset sekund držela posádka Řehák-Běhula, avšak na poslední zkoušce skončila jejich Felicie ve stromě. Na druhou pozici se tak posunul do té doby třetí Hodaň. Na zasloužené třetí příčce skončili Jan Sýkora s Martinou Škardovou, jež svojí velice dravou, místy až kaskadérskou, jízdou a díky jejich zařazení rozehřívali diváky i na konci startovního pelotonu. Něco podobného by se dalo říci i o posádce bratrů Daňkových, kteří při svých spíše sporadických startech jedou se svým ostře zbarveným starým Favoritem zpravidla velmi pěkně. Zde jim bylo odměnou čtvrté místo z deseti dokončivších posádek.

V dvoulitrových N/3 probíhaly především dva paralelní vyrovnané souboje mezi Smékalem a Roubíčkem o první místo a mezi Stejskalem a Novotným a třetí místo. V prvně jmenovaném souboji měl nejdříve navrch Roubíček, na RZ 3 se přes něj ovšem dostal Smékal "tajprem". Na jejím opakování jako RZ 6 to Roubíček se svým Cliem Smékalovi oplatil a do cíle ještě stačil svůj náskok navýšit na třiadvacet vteřin.

Pomalejší nástup do soutěže měl Zbyněk Novotný, patrně pod vlivem hrůzostrašně vypadající havárie z Vyškova, kdy šel jejich Renault Clio po skoku v plné rychlosti mnohokrát přes střechu a jen těsně minul mohutné stromy. Již na RZ3 se však dostal před Stejskala s dalším Cliem na třetí místo, a tam se držel až do předposlední zkoušky. Stejskal však v předposledním měřeném úseku dobře zaspurtoval, stáhl svoji ztrátu na jedinou sekundu, poslední zkoušce přidal ještě dalších dvě a půl sekundy k dobru v cíli se tak mohl o jeden a půl sekundy radovat z bronzu. Třída přišla v průběhu závodu o Šilhův oranžový Peugeot 306 pilotovaný Syřištem, který z poslední příčky ve třídě urazil kolo před Kláštercem na RZ5.

Třída N/2, kde hegemonii Hond narušovali Havlásek a Bešťák se Saxy, se stala zejména dvojbojem Henzla a Dunovského. Jeho scénář se shodou okolností stal stejným jako mezi Roubíčkem a Smékalem v silnější třídě – po RZ 2 vedl Henzl, poté se na tři RZ dostal do čela Dunovský, aby si pro sebe v posledních dvou zkouškách vybojoval zpět vítězství Henzl. Pouze rozdíly zde byly větší – po RZ 6 měl Henzl náskok osmi sekund, v cíli dokonce třiadvacet. Pouze s malou ztrátou dvanácti sekund sledoval ze třetího místo tento duel Havlásek, čtvrté místo vybojoval na úkor Bartončíka Šlehofer a šestou příčku obsadila nejrychlejší dáma soutěže Katka Trojanová.

V N/1 se sešly pouhopouhé čtyři posádky, což však nebránilo ve vyrovnanému duelu Suzukám Mikulky a stále rychlejšího Pohnera. Pinkas s VW Polo tentokrát od začátku nestíhal a po RZ 5 opustil pole úplně pro poruchu motoru. Po RZ 2 byl v čele Pohner, pak se na jednu "erzetu" ocitl na čele Mikulka, aby se tam hned poté vrátil o pouhou desetinu zpět Pohner. Od páté zkoušky však převzal vedoucí otěže Mikulka a dojel si pro vítězství s náskokem dvanácti sekund. Třetí místo obsadil s dvouminutovým odstupem Hladík s další Suzuki.

Ve skupině "ropáků" D/9 se sešly čtyři dieselové Fabie, po RZ 3 se bezpečně usadil na prvním místě Ježek se zářivě zeleným vozem a až do cíle si udržoval minutový náskok před růžovobílým vozem Dawsona. Na třetí pozici jel Pavel Kestler junior, ale po celou druhou polovinu soutěže jej trápily problémy s motorem, takže musel poháry za třetí místo přenechat pomalejší posádce Pistulka – Šilerová.


To tedy bylo ohlédnutí za letošní Labskou Rallye, která úspěšně přivedla náš rallysport na nové území do kraje Orlických hor. O poslední letošní "sprintové" poháry a dosud nerozdělené mistrovské tituly se posádky utkají počátkem listopadu při poslední soutěži na Valašsku.

Aleš Holakovský
holako@seznam.cz

Související odkazy:
ÖMV Würth Sprintrally Vsetín bez Radka Řeháka
III. Labská Trotina Rallye 2005 - komentář
Labská TROTINA Rallye – vše v novém

Vše o letošním ročníku této soutěže
Online výsledky
Video sestřihy nejen havárií
Nástrahy rally
Ostatní podniky


 
Top 5 článků za 14 dní
Reklama
"III. Labská Trotina Rallye 2005 - komentář" | Přihlásit/vytvořit účet | 12 komentář(ů)
Body

Za obsah komentářů je zodpovědný uživatel, ne provozovatel těchto stránek

Re: III. Labská Trotina Rallye 2005 - komentář (Body: 1)
podle Paja kdy Úterý, 18 Říjen 2005 @ 20:11:49
(Informace o uživateli)

Zdravím WRCaře Guťáka. Četl jsem tvoje povzdechy na fóru Pražského sprintu, myslím že by sis měl zase postěžovat do nějakého hřibu (rozuměj houby) Komentář z Labské je pěkný, akorát sem čuměl jak ti nešlo y/i ve slovesech. Už sem to ale opravil :-) Na Třebíč jedeš? Zamávat WRCům.


[ Odpovědět ]

  




Webhosting poskytuje: PC servis Zlín - Ing. David Zvonek
webmaster: Ing. David Zvonek, spolupráce Lukáš Vičánek
na obsahu stránek se podílí: Ing. Pavel Zvonek, Zdeněk Vladyka, Ing. David Zvonek, Štěpán Forman a další


© Copyright RS-Příluky. Stránka potřebuje 1.399302 vteřiny k natažení.