Automobilové soutěže nad propastí
Datum: Neděle, 19 Říjen 2003 @ 23:00:33
Téma: Zajímavosti

Nedávný kongres mezinárodní automobilové federace FIA přinesl řadu změn v oblasti rally. A to i přes velký odpor jezdců, manažerů a představitelů jednotlivých výrobců. To, co se v současné době děje, se nedá nazvat jinak než cílenou likvidací rallysportu...



Ukážou nám WRC záda?Nedávný kongres mezinárodní automobilové federace FIA přinesl řadu změn v oblasti rally. A to i přes velký odpor jezdců, manažerů a představitelů jednotlivých výrobců. To, co se v současné době děje, se nedá nazvat jinak než cílenou likvidací rallysportu. Tento proces až příliš silně připomíná události kolem světového šampionátu prototypů v roce 1990 nebo evropského šampionátu cestovních vozů v roce 1986. Obě disciplíny byly na vrcholu slávy, těšily se obrovské prestiži a popularitě a tak bylo potřeba něco udělat, něco vymyslet… Mezinárodní automobilová federace tehdy v obou případech "vymyslela" změny k lepšímu a výsledkem byl rychlý zánik těchto dvou šampionátů s dlouhou tradicí.
Situace v rally je obdobná. Světový šampionát se stal v posledních letech vrcholem, směle konkuroval závodům Formule 1. V rámci vývoje techniky, bezpečnosti a organizace se udělal až neuvěřitelný kus práce. Kategorie WRC se ukázala nejvhodnějším řešením pro automobilové soutěže. Dala možnosti v podstatě všem firmám vstoupit do vrcholového automobilového sportu. Soutěže začaly přitahovat statisíce diváků, automobilové výrobce, sponzory. To asi bylo trnem v oku principálům Formule 1 a tak se s tím muselo rychle něco udělat. Při svém rozhodování si moudří starci neuvědomili mnoho důležitých faktorů. Jejich novátorství tak může přinést nejednomu pořadateli nemalé problémy a řada soutěží se dostane do stavu ohrožení.
Předně je nutné si uvědomit, že automobilové rally vznikly a vždy představovaly "vytrvalostní závod". To znamená dlouhý závod, náročnou zkoušku techniky i lidí. Podle nových pravidel se z rally stane soubor sprintů, vlastně několik závodů "do vrchu" nebo "z kopce", které se odjedou ve třech dnech… Jestliže se každý den bude dopoledne trénovat a odpoledne závodit, logicky dojde k drastickému zkrácení soutěží. To znamená jinými slovy, že se pojede nadoraz, bez jakékoliv taktiky. Sebemenší chybička, ztráta pár desetin sekundy, se stane doslova osudnou a nebude v silách jezdce takovou chybu napravit. Z vytrvalostních závodů se stanou sprinty, ale mnohem víc se ze soutěží stane cirkus, paskvil…
Klasický systém seznamovacích jízd měl svoji logiku. Jezdec měl možnost si v klidu trať projet, napsat, zkontrolovat. Následoval krátký odpočinek a samotná soutěž. Tratě rychlostních zkoušek se pro seznamovací jízdy neuzavíraly, "trénovalo" se za otevřeného provozu a i to mělo svou logiku. Rychlostní zkoušky se také neuzavíraly, až na výjimky, na celou soutěž, ale pár hodin před průjezdem a po projetí soutěžních vozů se silnice a cesty otevřely. Vždyť jde o veřejné komunikace. Jak budou "tréninky" probíhat podle nových předpisů? Také za otevřeného provozu? Se soutěžními speciály WRC? To přece nemůže FIA myslet vážně! A nebo chtějí tratě rychlostních zkoušek na celý den uzavřít? To na takovém Monte Carlu (v budoucnu), na Sanremu, ve Španělsku nebo na Korsice odříznou od světa řady vesnic a městeček na celý den? Místní lidé budou mít zákaz vycházení z domu? Nedostane se k nim v případě nouze lékař? Nebudou moci jít do práce, nakoupit, s dětmi do školy? Zabývala se moudrá FIA i těmito problémy?
Zákaz "špionů" je velmi nebezpečná záležitost. Jde o bezpečnost jak soutěžních jezdců, tak diváků podél trati. Tito "špioni" zanáší jezdcům do rozpisu poslední změny stavu cest před jejich ostrým průjezdem. V rozpětí několika dní mezi tréninkem a samotným závodem může dojít k mnoha nepředvídatelným událostem. Změna teploty, změna povrchu, nečistoty po dešti, po průjezdu třeba zemědělského stroje, nebo naházené neukázněným divákem… To vše proto, že špička jede opravdu nadoraz a kromě toho moderní vůz WRC snese až extrémní boční zatížení. Jestliže ale najede v zatáčce na cokoliv (led, voda, prach, bláto…), o čem jezdec neví, mohou být následky tragické… Jestliže je o změně stavu cesty jezdec informován předem, jede opatrně. Jestliže jede naplno a o ničem neví, nemá sebemenší šanci už nic korigovat…
Diktát týmům v rámci jezdeckého složení je do nebe volající. Nejprve se vyhlásí, že třetím jezdcem továrního týmu musí být takový jezdec, který v posledních třech letech v žádné soutěži započítávané do mistrovství světa nestál na stupních vítězů… Pod maskou "pomoci mladým talentům" došlo k diskriminaci úspěšných… A tak se najednou hned několik špičkových jezdců ocitlo bez angažmá. Stačí jmenovat: Colin McRae, Alister McRae, Armin Schwarz, Francois Delecour… Ale neuběhlo ani pár týdnů a všechno je jinak. Do světového šampionátu značek mohou být přihlášeni za každý tovární tým jen dva jezdci! To je další drastická změna a zcela logicky většina týmů nyní uvažuje o tom, že třetího jezdce vůbec nasazovat nebudou, protože jsou to v podstatě vyhozené peníze. Třetí jezdec nemůže týmu nic přinést… Z toho jasně vyplývá to, že se můžeme dočkat situace, kdy podle nových předpisů bude stát na startu soutěže mistrovství světa nějakých 12 továrních vozů kategorie WRC a to bude vše… Možná ani to ne, Ford hrozí odstoupením z MS, některé týmy uvažují o zredukovaném programu… Soukromníci nebudou… Už v letošním roce se ze startovních listin v podstatě vytratili, protože startovné je příliš vysoké a náklady na jednu "světovou" soutěž také…
Výrobci apelují na FIA, že by bylo lepší zařadit do kalendáře víc asfaltových soutěží. Mají k tomu svůj důvod. Rally je pro výrobce nejen zkušební a vývojová oblast, ale i významný nástroj reklamy! A v soutěžích startují auta odvozená ze "sériových", určených pro normální provoz na silnicích! Peugeot 206, Ford Focus nebo třeba Citroen Xsara nejsou vozy určené do terénu! K tomu máme auta kategorie off-road! Ale pan Mehta, předseda komise rally ve FIA, nechce v podstatě žádné asfaltové soutěže, jemu se líbí prašné šotolinové cesty. Není se čemu divit. V Keni, jeho vlasti, těch silnic moc není, on je nepotřebuje…
Jak bude vypadat příští rok startovní listina skupiny N je velkou otázkou. Světový šampionát skupiny N je určen privátním jezdcům, tedy těm, kteří nedisponují takovými finančními prostředky, aby si mohli dovolit provozovat špičkový vůz kategorie WRC… Ale příští rok je FIA posílá do Argentiny, do Mexika, na Nový Zéland a do Austrálie. Kromě toho pojedou ve Švédsku, na Korsice a ve Finsku. Co to pro soukromníky znamená? Enormní nárůst nákladů spojených s cestováním. Kromě toho na jednu rally koupit velké množství drahých zimních pneumatik s hřeby… A na jednu soutěž asfaltový podvozek a asfaltové pneumatiky… Je na místě se ptát, kolik jezdců se asi do takového šampionátu přihlásí… Výsměch do tváře všem malým, výsměch jakékoliv logice!
Likvidace vozů kategorie WRC v rámci evropského šampionátu je jedním z vrcholů letošní estrády FIA. Již tak málo atraktivní šampionát přijde o "koření" v podobě kvalitní techniky. Jestliže se zamyslíme nad historií mistrovství Evropy posledních let, dojdeme jednoznačně k závěru, že tento dříve atraktivní šampionát totálně pohřbila právě FIA. Několikrát se měnící systém nesmyslných koeficientů, nepřehledný systém bodování, šampionát, ve kterém se v minulosti hlavní soupeři málokdy potkali… Každý si hrál na svém písečku. Letos po dalších změnách jedou o titul v podstatě jen dva jezdci… V mnoha evropských zemích jezdí řada kvalitních vozů specifikace WRC. Je to logické, tovární týmy "ojeté" vozy prodávají soukromým jezdců k dalšímu použití. Místo kvalitního šampionátu starého kontinentu, který by se skládal například z deseti opravdu hodnotných soutěží, na kterých by se sešla řada dobrých jezdců s atraktivními soutěžními vozy specifikace WRC, vymyslela "rada moudrých" pseudošampionát, ve kterém se bude závodit s kdečím, jen ne s vozy WRC. Jakou může mít takový šampionát asi úroveň??? Značkový pohár vozů Mitsubishi skupiny N? Asi ano, možná okořeněný nějakou tou šestnáctistovkou… Jak k tomu přijdou pořadatelé? Pokud by měli brát doslova "zákaz startu vozů kategorie WRC v soutěžích mistrovství Evropy", pak například naše Barum rally bude připomínat nějaký okresní přebor ve srovnání s jakoukoliv "normální" soutěží národního šampionátu. Proč investovali pořadatelé nejlepších evropských rally takové peníze do organizace a přípravy? Aby se jim tam prohánělo pár "enek"? Vždyť to postrádá jakoukoliv logiku!
Jak se k tomuto totálnímu nesmyslu postaví AČR a FAS? Vyřadí přední české soutěže z národního šampionátu? Nahradí je nějakými jinými? Nebo pojedou Kresta, Pech, Kopecký a další s vozy WRC s vysokými startovními čísly za plejádou různých vozů skupiny N a různých jiných samohybů…? To budou opravdu nádherné a atraktivní soutěže… Ono stačí už to moudré rozhodnutí naší nejvyšší autority o zařazení lednové Jänner Rally do kalendáře českého šampionátu… Nikdo z našich moudrých si asi nepoložil otázku, kdo má u nás první lednový týden připravenou techniku, uzavřeny všechny sponzorské smlouvy, kdo bude nakupovat zimní pneumatiky atd.

Jedna z nejkrásnějších motoristických disciplín se ocitla na rozcestí a hrozí ji kolaps. Pokud se nestane něco opravdu zásadního, dočkáme se velice brzy toho, že v rámci motorismu bude existovat jen Formule 1 a mistrovství světa silničních motocyklů. A okrajově nějaké ty autokrosy, závody do vrchu a podobně, které nikdy Ecclestonovu světovému cirkusu na kolečkách konkurovat nebudou…


Marek ŠILHÁNEK
Manager týmu
PRO-RACING



Tento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally
Rally2.com - Rallysport Příluky

URL adresa článku: http://www.rally2.com/article.php?sid=971