K největším favoritům se řadí Loix, Kopecký, Meeke a Hänninen, TZ 14
Datum: Pátek, 20 Srpen 2010 @ 09:19:34
Téma: MČR - rally

Barum rally Zlín 2010Kvalitní startovní pole nabídne jubilejní 40. ročník Barum Czech Rally Zlín (27. – 29. srpna 2010). Pořadatelům se přihlásilo celkem 130 posádek z 26 zemí, na seznamu přihlášených najdeme celkem 28 vozů kategorie Super 2000! Zlínská rally bude patřit k výborně obsazeným soutěžím letošního roku v seriálech Intercontinental Rally Challenge a FIA Mistrovství Evropy v rally jezdců. Největší šance na prvenství mají Loix, Kopecký, Meeke a Hänninen.Kvalitní startovní pole nabídne jubilejní 40. ročník Barum Czech Rally Zlín (27. – 29. srpna 2010). Pořadatelům se přihlásilo celkem 130 posádek z 26 zemí, na seznamu přihlášených najdeme celkem 28 vozů kategorie Super 2000! Zlínská rally bude patřit k výborně obsazeným soutěžím letošního roku v seriálech Intercontinental Rally Challenge a FIA Mistrovství Evropy v rally jezdců. Největší šance na prvenství mají Loix, Kopecký, Meeke a Hänninen.

K největším jezdeckým tahákům patří sestava továrního týmu Škoda Motorsport, v jehož barvách se objeví Juho Hänninen z Finska (mistr světa PCWRC 2007) a obhájce loňského vítězství na barumce, Jan Kopecký z České republiky. Na voze Škoda Fabia S2000 přijede do Zlína i rychlý Freddy Loix z Belgie. Poslední slovo neřekl v letošním vývoji IRC ani obhájce prvenství v tomto seriálu Kris Meeke z Velké Británie. Na Zlínsko přijede mistr světa produkčních vozů z roku 2004 Niall McShea z Velké Británie, vicemistr této kategorie z roku 2006 a devítinásobný šampion své země Fumio Nutahara z Japonska.

Český tovární tým Škoda Motorsport kraluje v letošní sezoně seriálu IRC. Jeho jezdci Juho Hänninen a Jan Kopecký suverénně vedou průběžné pořadí jezdců a rovněž mezi značkami nemá škodovka konkurenci. Mladoboleslavští mohou rozhodnout právě ve Zlíně s předstihem o titulu. Finský jezdec Juho Hänninen má české fanoušky velmi rád a na téměř domácí start se velmi těší. Devětadvacetiletý rodák z Punkaharju se stal v roce 2007 mistrem světa v hodnocení produkčních vozů, o rok později získal titul vicemistra v této kategorii. Jeho stájový kolega Jan Kopecký obhajuje loňské prvenství na barumce a navíc ve Zlíně pojede v domácím prostředí. Belgičan Freddy Loix přijede do Zlína s puncem velké kvality. Letos triumfoval na dvou soutěžích seriálu IRC v Belgie a na Madeiře. Barumku dobře zná, před dvěma lety ji vyhrál, loni však stejně jako při debutu v roce 2007 předčasně odstoupil z předních pozic. Zanedlouho již čtyřicetiletý jezdec má značné zkušenosti z doby, kdy jezdil jako tovární jezdech v týmech Mitsubishi a Hyundai v mistrovství světa. Brit Kris Meeke se pyšní loňským titulem mistra v seriálu Intercontinental Rally Challenge. Letos se mu příliš nedaří, často chybuje nebo kvůli technické poruše na cílovou rampu nedojede. V minulosti byl chráněncem zesnulého Colina McRae, k největším úspěchům Severního Ira patří třetí místo v juniorském seriálu JWRC před čtyřmi lety. Další Brit Niall McShea, šestatřicetiletý šampion produkčních vozů z roku 2004, pojede v barvách Protonu, jehož vůz v minulosti již testoval a zúčastnil se s ním i premiéry Irské rally v mistrovství světa. Poprvé se objeví v České republice exotický japonský jezdec Fumio Nutahara. Tento šestačtyřicetiletý pilot z města Kochi se stal v roce 2006 vicemistrem světa produkčních vozů. Má velké zkušenosti ze světových rally po všech světadílech. Ve Zlíně pojede na voze Mitsubishi Lancer EVO IX.

S podporou Peugeot Sport se představí Bryan Bouffier z Francie. Sympatický jedenatřicetiletý dvojnásobný polský šampion překvapil ve Zlíně před čtyřmi lety, když obsadil v silné konkurenci třetí místo. K zástupcům mladé generace patří Andreas Mikkelsen z Norska. Jedenadvacetiletý mladík se zaskvěl před dvěma lety pátým místem na Švédské rally a v sezonách 2007, 2008 absolvoval starty ve světovém šampionátu. Poté dal přednost seriálu Intercontinental Rally Challenge. Do Zlína zavítá úřadující britský šampion Keith Cronin. Tento čtyřiadvacetiletý irský jezdec je letošním vítězem Billy Coleman Award a patří k velkým nadějím soutěžního sportu. Cronin bude pilotovat malajský vůz Proton Satria Neo S2000. Mladou generaci zastupuje rovněž Thierry Neuvisle, dvaadvacetiletý Belgičan, který si vede výborně v letošním juniorském šampionátu a účastní se vybraných podniků IRC. Při domácí Geko Ypres rally dojel na voze Peugeot 207 S2000 na senzačním třetím místě. Dalším Britem na startu je Guy Wilks, který se vrací do seriálu IRC po nehodě na Sardinii. Wilks absolvuje letošní sezonu s podporou UK Škoda. Na startu barumky se objeví i mnohonásobní mistři svých zemí jako jsou Jozef Béreš jun. ze Slovenska, Grzegorz Grzyb z Polska nebo Alexandr Želudov z Ruska. Na startu se představí i pravidelní účastníci seriálu IRC Franz Wittmann z Rakouska, Daniel Oliveira z Brazílie nebo Burcu Cetinkayová z Turecka (všichni Peugeot 207 S2000). Především o evropské body poměří síly Maciej Oleksowicz z Polska či Corrado Fontana z Itálie.

Česká špička se představí až na juniorského mistra světa Martina Prokopa v kompletním složení. Síly s nejlepšími jezdci seriálu IRC a evropského šampionátu poměří především Pavel Valoušek. Jedenatřicetiletý jezdec z Otrokovic má velkou šanci získal po šesti letech pro automobilku Škoda opět český titul. Plzeňský Václav Pech zůstává tradičně věrný produkčnímu vozu Mitsubishi a bude zajímavé sledovat jeho boj s přesilou vozů kategorie Super 2000. Trojnásobný vítěz zlínské rally Roman Kresta přezbrojil na letošní vrchol sezony vozový park, peugeot vyměnil za škodovku. Kresta má stále příležitost na zisk českého titulu a s vozem Škoda Fabia S2000 cítí větší šanci na úspěch. Především o body v českém šampionátu budou bojovat Jaromír Tarabus (Ford Fiesta S2000), Josef Peták, Antonín Tlusťák (oba Peugeot 207 S2000), Vojtěch Štajf (Subaru Impreza STi), Václav Arazim, Jaroslav Orsák (oba Mitsubishi Lancer EVO IX), Roman Odložilík, Tomáš Kostka (oba Škoda Fabia S2000). V další tiskové informaci si představíme největší favority ve skupině A a ve značkovém poháru Clio R3 European Trophy.

Ve Zlíně 16. srpna 2010
Roman ORDELT
tiskový mluvčí
BARUM CZECH RALLY ZLÍNTento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally
Rally2.com - Rallysport Příluky

URL adresa článku: http://www.rally2.com/article.php?sid=2049