Rány na Erzetce Beroun
Datum: Úterý, 04 Prosinec 2007 @ 12:43:48
Téma: Ostatní rally

Rally2.comPojďme se slovem i obrazem ohlédnout za incidenty na Erzetce Beroun, která se konala v neděli 18. listopadu 2007. Pořadatelé z Waltter Motorsport Rokycany připravili velice zajímavou a současně také obtížnou trať horského profilu. Její náročnost pak jenom znásobilo mokré počasí a kluzký povrch trati, takže závod přinesl kromě pěkného nasazení posádek i několik havárií. Všechny se naštěstí obešly bez zranění, tak se na ně pojďme ve stručnosti podívat.Pojďme se slovem i obrazem ohlédnout za incidenty na Erzetce Beroun, která se konala v neděli 18. listopadu 2007. Pořadatelé z Waltter Motorsport Rokycany připravili velice zajímavou a současně také obtížnou trať horského profilu. Její náročnost pak jenom znásobilo mokré počasí a kluzký povrch trati, takže závod přinesl kromě pěkného nasazení posádek i několik havárií. Všechny se naštěstí obešly bez zranění, tak se na ně pojďme ve stručnosti podívat.

Již na první rychlostní zkoušce skončil závod pro bílou Škodu 130 LR posádky František Šíma – Iva Víchová. Bylo to ve stoupání v první části RZ ve středně těžké pravé zatáčce kolem skalky (náš rozpis „P4 blbá!“), která se ovšem na výjezdu nepříjemně zalomila přesně na strom. Pilot zde dostal na výjezdu přetáčivý smyk, který se již nepodařilo zdárně srovnat, a vůz si to nakonec namířil čelně do stromů pod úrovní silnice na vnější straně zatáčky. Tento incident prý dost možná měla na svědomí skutečnost, že to byl první start posádky se „špérou“, která jak známo výrazně mění jízdní vlastnosti vozidla. A mokrý kluzký asfalt pak tuto změnu jenom násobí.
Následující druhá rychlostní zkouška přinesla havárii posádky červené Škody Felicia posádky Petr Kopsa – Michal Krejčí. Kritické místo se nachází jen pár zatáček před úsekem, který se stal osudný Šímově „stotřicítce“. Šlo o rychlé esíčko pravá-levá („P3 do L3“). Jezdec v servisu popisoval momenty své havárie zhruba takto: „Pravou zatáčku jsem projel normálně, ale v levé mě najednou předběhl zadek, a začali jsme se sunout ke krajnici. Tam ale byl pařez, který nás obrátil na střechu, takže do lesa jsem již padali po střeše. Padalo a točilo se to fakt dlouho, nebylo to hezký. Cestou jsme jeden stromu přerazili, a druhý vyvrátili.“ Jeho slova jen dosvědčoval pohled na rozbitou Felicii, která skončila (nakonec na kolech) hluboko v lesním údolí mezi stromy, že ze silnice téměř nešla ani zahlédnout.

V tom samém místě prožili mimo jiných těžkou krizi také Frühaufovi s Králem se Škodu 120 M, kteří však měli to štěstí, že se jejich vůz zastavil o pařez na krajnici, takže kromě lehčího poškození přední části vozidla se nic vážnějšího nestalo.Asi nejkurióznější bouračkou závodu se stala nehoda historického vozu s posádkou Jaroslav Kudra - Jan Fajer na RZ3. Na výjezdu z retardéru na křižovatce, přímo v hlavním diváckém místě na hřebeni z kopce, se jejich modrá Škoda 1000 MB na vytahaném bordelu rozkývala, až nakonec skončila v rozestavěném betonovém plotu, jehož slušných pár metrů zdemolovala. Pravá strana auta po tomto incidentu, byť se nestal v příliš velké rychlosti, vůbec nevypadala dobře. To je ostatně vidět i z fotografií.

Během odpoledních obrácených průjezdů už se jezdci patrně uklidnili, a druhá část závodu se už obešla bez jakékoliv větší havárie. Ale drobný incident v prudkém stoupání serpentinami měla například druhá posádka absolutní klasifikace Robert Bezouška – Hynek Středa, jejichž technická zajímavost - Mitsubishi Colt EVO VIII respektive Lancer EVO VIII přeskládaný do karoserie krátkého Colta - utrpěla v jedné zatáčce ve stoupání alespoň kosmetickou vadu na předku.Na závěr bych rád poděkoval Tomáši Zdrubeckému, od něhož pochází část informací o průběhu havárií, i část fotografií. Přejme si, aby i budoucí havárie na našich amatérských i profesionálních závodech měly následky pouze na pomačkaných plechách!

Aleš HolakovskýTento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally
Rally2.com - Rallysport Příluky

URL adresa článku: http://www.rally2.com/article.php?sid=1775